VIDEO: Dejte pozor na sociálních sítích, bylo okradeno už mnoho lidí

KRÁLOVÉHRADECKO – Policie za poslední dobu řeší vysoký počet podvodů v podobě zneužívání cizích facebookových účtů. Pozor někdo od vás může vylákat nejenom telefonní číslo.

Z dlouhodobých zkušeností policisté ví, že šejdíř od vás svým chováním může vylákat telefonní číslo, ale i samotné autorizační kódy v podobě SMS zpráv.

„Není žádnou výjimkou, že oběť sama dobrovolně poskytne fotografii své vlastní platební karty. Tímto nezodpovědným jednáním pachateli umožní nákup různého zboží,“ říká policejní tiskový mluvčí Aleš Brendl.  Podvodníci se tím zároveň můžou dostat na facebookový účet oběti. Tímto ale nekončí, elektroničtí lumpové dál pokračují v nekalém jednání, nyní už pod jménem samotné oběti. Taková neoprávněná jednání, je bohužel těžké odhalit.

Policie ČR poskytla pro názornost jeden konkrétní příklad z praxe:

Podvedenou ženu kontaktoval neznámý pachatel, který se vydával za její kamarádku. Tímto jí záměrně uvedl v omyl. V důsledku toho od ní získal fotografie přední i zadní strany její platební karty spolu s telefonním číslem. To následně ve dvanácti případech užil k mobilním platbám. Bohužel autorizační informace v podobě kódu k platbě pokaždé nepochopitelně obdržel přímo od poškozené ženy, která mu jej zasílala.

Policisté proto upozorňují:

  • V žádném případě nikomu, ani svým přátelům, nesdělujte skrze sociální sítě čísla mobilů a nikdy čísla platebních karet pro potvrzení plateb (což platí pro osoby s aktivovanými službami internetového bankovnictví).
  • Pachatelé si najdou čísla mobilů na stránkách uživatelů Facebooku, kde je vlastníci zveřejňují a vůbec si neuvědomují, že může být jejich telefon zdrojem peněz pro podvodníky.
  • Dále jsou často zjištěny případy, kdy jsou udělány falešné profily. Majitelé mobilů se o těchto provedených platbách dozvídají až při vyúčtování za uskutečněné služby další měsíc. Podvedení lidé takto na svých účtech postrádají i několik tisíc korun.
  • Při komunikaci na sociálních sítích buďte obezřetní a nesdělujete žádné osobní údaje, čísla mobilních telefonů, potvrzovací kódy ani čísla bankovního účtu či platebních karet.
  • Pokud Vás někdo požádá o telefon, nejlepší je dotyčnému zavolat a ověřit si, zda skutečně jde o přítele.

Pokud nebudete dodržovat uvedená doporučení, můžete se lehce stát další obětí podvodníků.