Město i nadále podporuje hnízdění ptactva

Foto ilustrační

TRUTNOVSKO – Sýkory nebo vrabci se mohou těšit na nové budky, které pro ně město připravilo. K dispozici jsou jim i dříve nainstalované budky, které se ale musí vyčistit nebo opravit. Je v plánu v tomto projektu pokračovat a hledat další vhodné lokality.

Projekt aktivní podpory hnízdění ptactva úspěšně pokračuje již tři roky ve Dvoře Králové nad Labem. Letos přibylo osmnáct nových budek, z toho deset ve Strži a osm na městském hřbitově. „Lokalitu Strže jsme vybrali především proto, že jsou zde vhodné podmínky pro uhnízdění ptáků a dosud zde žádné budky nebyly nainstalovány,“ říká pracovník městského úřadu Milan Šimek.

Každoročně také probíhá kontrola stávajících budek a jejich čištění. Někdy je třeba i drobná oprava či přemístění na vhodné místo. Hnízdí v nich např. sýkory, vrabci nebo lejsci. Za nákup a čištění budek zaplatilo letos město částku 20 tisíc korun. V této aktivitě chce pokračovat i v dalších letec h. „„Projekt se osvědčil a stále jsou ve městě lokality, kde je možné instalovat ptačí budky např. okolí autobusového nádraží, a tím zároveň navyšovat i počet hnízdění. Další budky, především sýkorníky a špačníky, je možné instalovat i v lokalitách, kde byla jejich obsazenost téměř stoprocentní,“ dodává Milan Šimek.