Ulice Vsetína začnou brázdit nové, ekologičtější autobusy s valašskými motivy

Foto: město Vsetín

VSETÍN – Kompletně nový vozový park s ekologičtějším provozem čeká na cestující vsetínskou MHD. Moderní nízkopodlažní autobusy vyjedou od příštího roku a zdobit je budou valašské motivy. Dva z nich mohou lidé vidět vystavené na parkovišti před Masarykovým gymnáziem.

Vozy cestující překvapí mnoha novinkami. „Vozidla jsou nízkopodlažní po celé své vnitřní ploše, umožňují tedy pohodlný nástup i výstup všemi dveřmi především starším lidem nebo maminkám s kočárky. U prostředních dveří mají navíc mechanickou plošinu pro nástup cestujících na vozíčku. Jsou vybaveny vnitřním i vnějším elektronickým vizuálním a akustickým systémem pro informování cestujících včetně nevidomých a slabozrakých, kteří si pomocí speciálních ovladačů budou moci vyžádat ohlášení informací o lince ještě před nastoupením, kde se autobus zrovna pohybuje, aktuální čas a podobně,“ popisuje ředitel ČSAD Vsetín Oldřich Holubář.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Moderní je i odbavovací systém. Ten umí kromě hotovosti přijímat čipové karty, bankovní karty nebo QR kódy.

Nepřehlédnutelné budou autobusy také svým vzhledem, zdobí je totiž valašské motivy, které jsou inspirovány valašskými písničkami v pěti různých variantách. Jezdí na ekologicky stlačený zemní plyn a plně nahradí dosavadní dieselové vozy. V porovnání s nimi vyprodukují o 90 procent méně emisí oxidu dusíku, výrazně tak přispějí ke zlepšení ovzduší ve městě. Mají také výrazně tišší chod.

Do pořízení čtrnácti nových autobusů české výroby s typovým označením SOR NBG 12 ČSAD Vsetín investovala 98,93 milionů korun s DPH. Z velké části přispěla Evropská unie z dotačního programu IROP.