Vánoce v nemocnici: Samotu ve sváteční čas pomáhají překonat i čtyřnozí „terapeuti“

Předvánoční čas v Nemocnici AGEL Valašské Meziříčí. Foto: Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – Přestože se zdravotníci z valašskomeziříčské nemocnice snaží propustit co nejvíc pacientů na Vánoce domů, stále tu zůstávají tací, kteří musí být kvůli své diagnóze pod neustálým dohledem lékařů. Personál se proto snaží nemocným připravit co nejpříjemnější Vánoce. Užít si mohou slavnostní večeři i čtyřnohé návštěvníky.

Poslech koled, vánoční výzdoba, zdobení vánočních stromečků, to vše zpestřuje pacientům ve valašskomeziříčské nemocnici vrcholící advent a blížící se Vánoce. I když především pacienti Oddělení následné péče, či Interního oddělení zůstanou přes vánoční svátky v péči nemocničního personálu, nebudou ani oni ochuzeni o sváteční atmosféru. „Jedná se primárně o pacienty s dlouhodobými chronickými a vleklými problémy, či o rekonvalescenty po covidovém onemocnění, pacienty s akutními úrazy a frakturami, vyžadujícími klid na lůžku,“ říká ke skladbě pacientů hlavní sestra Jana Pelikánová.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Pacienty čeká slavnostní večere i vánoční balíček

Samotu na nemocničním lůžku pomůže lidem překonat také spojení s rodinou prostřednictvím tabletů, které si mohou vypůjčit. Ochuzeni nebudou ani o tradiční štědrovečerní večeři. „Každý pacient, který není omezen dietou, dostane na oběd čočkovou polévku, nudlový nákyp s tvarohem a kompot. Na večeři se poté bude servírovat smažené rybí filé, bramborový salát a nebude taktéž chybět ani vánoční balíček s jablky, banánem, pomeranči, mandarinkami, kiwi, tatrankou, perníkem a džusem,“ dodává ke skladbě štědrovečerní tabule vedoucí stravovacího úseku Tomáš Jareš.

Pacienti s dietou dostanou na oběd bramborovou polévku a taktéž nudlový nákyp s tvarohem. „Na večeři to poté bude rybí filé na kmíně s citronem, bramborovou kaší a meruňkovým kompotem. Ani pro tyto pacienty nebude chybět speciální vánoční balíček,“ doplňuje Tomáš Jareš.

Čtyřnohá návštěva zpříjemnila adventní čas

Na Oddělení následné péče se v prosinci za dodržení přísných hygienických podmínek vrátilo duo psích „doktorů“, Bella a Arnika. Pod vedením canisterapeutky Blanky Hašové oba psi během předvánoční návštěvy obcházeli pokoj po pokoji a pacientům rozdávali perníčky z košíku.

Neskrývaná radost byla veliká, možnost pohladit si pejska a ležet s ním alespoň na chvíli v jedné posteli vykouzlila na tvářích mnohých velkou radost i slzy štěstí. „Vzpomínky dokážou zahřát na duši. Zlomenou nohu zasádrujeme, chřipku vyléčíme, jen s duší to mnohdy neumíme. Potřebujeme dávky smíchu, úsměvů a pocitů, že nás někdo rád vidí, a to ten chlupáč dokáže. To je pro mě canisterapie, vykouzlit u nemocného úsměv na tváři, proto se na oddělení následné péče valašskomeziříčské nemocnice ráda vracím,“ vysvětluje Blanka Hašová.

O přínosech canisterapie nemá jedinou pochybnost ani staniční sestra oddělení následné péče Petra Žákovská. „Vybavují se mi pacienti, kteří se rozmluvili při pohledu na tu němou tvář. Pacienti, kteří přestali myslet na bolest, jen aby si pejska pohladili. A to vše i nyní v předvánočním období je pro naše klienty velmi povzbudivé a prospěšné,“ říká sestra.

„Za chvíli jsou tady Vánoce a jsem nesmírně ráda, že jsem si mohla alespoň touto formou připomenout svého vlastního psa,“ usmívá se pacientka Františka, která drží v ruce fotografii a ukazuje svého desetiletého jezevčíka, který na ni čeká doma s rodinou.

Psi Bella a Arnika udělali pacientům radost v adventním čase. Foto: Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí