Víme, kde se v Jeseníkách lyžuje

JESENÍKY – Koronavirová krize se dotkla i lyžování. Kromě nedostatku sněhu se lyžařská střediska musejí potýkat i s omezeními, vyplývajícími z vládních opatření. Přesto některá střediska v Jeseníkách nasněžila technický sníh a zprovoznila alespoň některé sjezdovky.

Přestože sněhové podmínky jsou letos na horách zase o kus horší, než tomu bylo v předchozích letech, některá lyžařská střediska v Jeseníkách nasněžila technický sníh a nabízí tak lyžařům možnost si zalyžovat. Zjišťovali jsme pro vás, jak to vypadá v Jeseníkách, kde se lyžuje a jaké další služby jsou dostupné.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Ski areál Branná

V Branné je v provozu modrá sjezdovka, kde leží 10 až 50 centimetrů technického sněhu. Teploty se pohybují kolem nuly. Lyžařům je k dispozici výdejové okénko, kde mohou dostat menší občerstvení, například párek v rohlíku. „Přestože je pondělí, dorazilo k nám docela dost lyžařů,“ uvedl provozovatel Ski areálu Martin Stránský.

Lyžařské středisko BONERA Ramzová

Na Ramzové je pro lyžaře upravená sjezdovka z Čerňavy na Ramzovou, na které leží 2 až 40 centimetrů sněhu. Od soboty 19. prosince jsou v provozu lanové dráhy. Lanová dráha z Čerňavy na Šerák je určena pro pěší turisty. Momentálně je otevřeno výdejové okénko kavárny chaty u lanové dráhy, kde dostanete například kávu nebo párek v rohlíku, do budoucna plánují otevřít i výdejové okénko v restauraci. Zatím ale není jasné, jestli to vládní opatření umožní.

Ski Aréna Karlov pod Pradědem

V Karlově se lyžuje už od pátku 18. prosince. Upraveny jsou sjezdovky na Expressu modrá a červená, na Myšáku modrá. Na sjezdovkách leží 40 centimetrů technického sněhu. Teploty se pohybují kolem nuly. Přes den se lyžuje od 8:30 do 16 hodin, noční lyžování je od 18 do 21 hodin. Zároveň funguje půjčovna, lyžařská škola a výdejové okénko, kde dostanete třeba kávu, teplou polévku či běžné hotovky. Na Štědrý den se lyžuje od 8:30 do 14 hodin, další dny se rozhodnu podle vládních opatření.

Další otevřená střediska

Podle informací na webu se dále lyžuje ve Ski Areálu Klobouk v Karlově, v Kopřivné pod Pradědem, v Hrubé Vodě u Olomouce a ve Ski Areálu Čerťák pod Pradědem.

Běžecké lyžování

Podle informací náčelníka Horské služby Jeseníky Vítězslava Kallera jsou podmínky pro běžecké lyžování i v nejvyšších partiích Jeseníků velmi špatné. Malá vrstva sněhu leží pouze na asfaltové cestě z Ovčárny na Praděd, ale sněhu je tak málo, že se nedá ani upravit stopa. „Sníh je zledovatělý, prakticky je to jen vrstva ledu na skále,“ řekl Kaller. Sněžení se očekává až po Vánocích.