Vyšetřování otravy ryb v Bečvě pokračuje, znalec požádal o další čas na posudek

Foto: HZS Olomouckého kraje

VSETÍNSKO – Vyšetřování masivního úhynu ryb na konci září na řece Bečvě nebere konce. Znalec požádal o prodloužení lhůty na vypracování klíčového posudku. Dnes ráno o tom informovala policejní mluvčí Lenka Javorková.

Lhůta na vypracování znaleckého posudku uplynula v neděli 20. prosince. „Avizovali jsme, že znalec má právo požádat o prodloužení lhůty k vyhotovení znaleckého posudku z objektivních důvodů. Tak se v minulých dnech stalo a z toho vyplývá, že znalecké zkoumání dále probíhá,“ sdělila Lenka Javorková.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Policie také prověřuje přibývající podněty z řad novinářů a veřejnosti. „V tuto chvíli nelze odhadovat, kolik času bude vyžadovat znalec na zpracování výše uvedených materiálů. Zákon lhůtu na zpracování znaleckého posudku nestanoví, znalec ji obvykle stanoví sám podle rozsahu zpracovávaných údajů,“ vysvětlila mluvčí.

Případem se nyní zabývají kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality ve Vsetíně. „Považujeme za důležité sdělit, že prověřování a případné vyšetřování takto náročných případů probíhá standardně několik měsíců nikoliv dnů či týdnů,“ zdůraznila Javorková.

Žádné detaily k vyšetřování policie nesdělila. „Jakkoli chápeme zájem veřejnosti o informace v této věci, je nezbytné znovu připomenout, že trestní řízení je ve fázi přípravného řízení neveřejné a není možné průběžně komentovat podrobnosti z probíhajícího šetření. Pokud jde o často zmiňované „informační embargo“ znovu sdělujeme, že Policie ČR nikdy žádné neuvalila a nemůže ani bránit žádným subjektům státní správy poskytovat informace k události v mezích své působnosti. Pokud byl někdo v souvislosti s šetřením havárie zavázán mlčenlivostí dle trestního řádu, pak se mlčenlivost vztahuje výhradně k informacím, které se osoba či subjekt dozvěděl od policie, nikoliv naopak,“ dodala Lenka Javorková.