Zakuste promodlenou atmosféru karmelitánského kláštera v Kostelním Vydří

Klášter Kostelní Vydří
Krásný klášter v Kostelním Vydří každý rok láká mnoho poutníků.

Nádherná architektura, srdcová záležitost, úžasní lidé a jedinečná atmosféra. Tyto definice uslyšíte, pokud se poutníků či obyvatel Kostelního Vydří zeptáte na jejich karmelitánský klášter na návrší nad obcí. Nadechněte se promodleného ovzduší v areálu kláštera a vyčistíte si tělo i duši.

Obec Kostelní Vydří se nachází asi 3 km od města Dačice. Poutní kostel Panny Marie Karmelské je pozdně barokní stavba z 18. století. Kostel vznikl z kaple, která je v současnosti využita jako presbytář a je z jedné strany obklopen zdí s ambitem, ze strany druhé je uzavřen budovou kláštera Karmelitánů. U kostela můžete také vidět chráněnou lípu srdčitou, která je stará kolem 400 let.

Ambity, kostel, areál kláštera
Projděte se po areálu kláštera a prohlédněte si zdi s ambity i kostel P. Marie Karmelské. Foto: Dominik Bouma

Interiér kostela je značně ovlivněn činností Karmelitánů na počátku 21. století. U příležitosti dvoustého výročí poutního místa nechali bratři celý kostel vymalovat obrazy s mariánskou a karmelitánskou tématikou a o pár let později byl kostel vybaven lavicemi a oltářem. Z původního vybavení zde zůstala kazatelna, křtitelnice a dva boční oltáře.

Interiér kostela, oltář, obrazy
V kostele můžete obdivovat obrazy s mariánskou tématikou. Zdroj: Poutní místa v ČR

Do kláštera a poutního kostela přichází nejvíce poutníků v týdnu kolem svátku P. Marie Karmelské 16. července. V neděli před svátkem se slaví tzv. „malá“ a v neděli po svátku „velká“ pouť. Mnoho poutníků se v klášteře zastaví a ztiší i samostatně, když jen projíždí kolem při rodinné či pracovní cestě.

Když se vydáte přes silnici naproti klášteru, dojdete do lesního hřbitůvku, kde se nachází hrobka rodu svobodných pánů Dalbergů. Hřbitůvek byl založený v roce 1913 a je na něm pohřbeno celkem 9 osob, z toho 4 bratři karmelitáni.

V klášteře působí Karmelitánské nakladatelství Kostelní Vydří, kde si můžete zakoupit mnoho knih nejen  s náboženskou tématikou.

Letecký pohled na klášter
Karmelitánský klášter – pohled z výšky. Foto: Markéta a Petr Veličkovi

 

Místo:

Kraj: Jihočeský
Okres: Jindřichův Hradec
Obec: Kostelní Vydří

Kontakt:

Klášter Kostelní Vydří

Tel: +420 384 420 119
E-mail:
kostelni.vydri@karmel.cz
Web:
http://www.karmel.cz