KORONAVIRUS: Od neděle bude Česko v 5. stupni rizika, supermarkety radikálně omezí sortiment

Zdroj: Wikimedia Commons

Česko – S ohledem na stále se zhoršující epidemiologickou situaci vláda rozhodla, že v Česku bude opět platit nejvyšší – pátý – stupeň rizika dle tzv. systému PES. To s sebou samozřejmě nese řadu restriktivních opatření, která se navíc do jisté míry ještě zpřísní. Aby totiž byly „rovné podmínky“ mezi obchodníky, supermarkety budou muset radikálně omezit sortiment – zakoupit bude možné jen potraviny a další nezbytné zboží. Poměrně paradoxní je, že neexistují žádné důkazy, že by zrovna obchody jakkoliv významně k šíření nákazy přispívaly. Nepříliš přehledná je i situace ve školách, které se však budou znovu muset uzavřít – denní docházka tak bude umožněna jen žákům prvních a druhých tříd, žákům tříd přípravných a dětem, které navštěvují MŠ. A pokud jste plánovali mezi svátky lyžování, budete také muset přehodnotit plány, protože všechna střediska budou uzavřena.

To, že epidemiologická situace je riziková a má růstovou křivku, přičemž reprodukční číslo R se pohybuje v hodnotách kolem 1,2 – 1,3, zaznělo již včera během projednávání toho, do kdy bude znovu prodloužen nouzový stav. Ten nakonec prošel v plné – měsíční – délce a potrvá až do 22. ledna.  Pokud bychom porovnali přírůstky nově nakažených za poslední dva týdny, nárůst by činil bezmála 30 %, index rizika navíc také roste a v některých krajích se již pohybuje v hladině nad 80 body. Problémem je také pozvolna rostoucí počet hospitalizovaných a těch, kteří vyžadují intenzivní péči. Právě z těchto důvodů ministr zdravotnictví Blatný vládě navrhl přechod do 5. stupně rizika a zavedení souvisejících opatření, což bylo schváleno, a to počínaje nedělí 27. prosince.

„Důvodem je, že jen včera bylo kolem 11 000 osob nově diagnostikovaných, podílí se na tom i plošné testování, daří se z populace zachytit ty, kteří nevědí, že jsou nemocní a mohli by své blízké nakazit, to je samozřejmě pozitivní informace. Nicméně to číslo je významné a podle modelů, které máme a které jeví za poslední 3 měsíce velkou přesnost, můžeme předpokládat, že pokud by nedošlo k žádným změnám, koncem roku bychom se nacházeli v situaci kolem 15 000 nově diagnostikovaných denně, což určitě dopustit nechceme,“ odůvodnil Blatný rozhodnutí opět omezit život v Česku. Dle jeho názoru by zavedená opatření měla vést k tomu, že nové přírůstky se na hodnotách kolem 11 000 zastaví a následně začnou klesat. V nemocnicích by pak s nemocí covid-19 mělo být maximálně kolem  5 000 osob, aby systém nebyl přetížen.

Po benevolentním „Psovi“ PES ještě přísnější

Jelikož v rámci podzimních omezení si mnozí stěžovali na nerovné podmínky mezi supermarkety a maloobchodem, nyní se Blatný rozhodl, že nastavení systému srovná. A tak bude nově zakázáno nakupovat v supermarketech vše to, co není „k životu nezbytné“. V praktické rovině to tedy znamená tutéž situaci jako např. na Slovensku, kde si lidé již nemohou koupit ani vánoční balicí papír. Pokud tedy někdo spoléhal na to, že sortiment supermarketů je bohatý, nyní bude omezen de facto jen na potraviny a drogerii. To vše bude platit minimálně do 10. ledna. Další změnou oproti předchozí praxi bude povolení nedělního prodeje.

Kromě toho bude samozřejmě platit také zákaz vycházení v čase od 21.00 do 5.00 (výdejová okénka restaurací ale mohou být v provozu i v rámci této doby), bude zakázán provoz lyžařských vleků a budou také opět uzavřeny školy.

Korona-Vánoce a Silvestr v praxi

Podle ministra Blatného je pak klíčové chovat se zodpovědně i během Vánoc, na druhou stranu byla udělena výjimka pro konání půlnočních mší, ty budou (samozřejmě za specifických podmínek) umožněny. „Cílem není omezovat občany země, ale apelovat na jejich zodpovědnost a zajistit, aby zdravotní systém zůstal neohrožen,“ shrnul Blatný. Zároveň také prohlásil, že všechny žádá, aby Silvestr slavili v rodinném kruhu a pozitivní dle jeho názoru je, že ubude úrazů, které se jinak k silvestrovským oslavám pojí. „Kontrola dodržování opatření bude standardní, myslím, že policie je schopná toto zabezpečit, není cílem vytvářet zvláštní represivní opatření,“ uzavřel.

Kompenzace

Ruku v ruce se zaváděnými opatřeními jdou také kompenzace pro všechny dotčené provozovny. Ty by dle slov ministra Havlíčka měly získat prostředky na pokrytí 100 % mezd a odvodů pro všechny zaměstnance. Dále bude pokračovat program COVID-nájemné a kompenzační bonusy pro OSVČ – 500,-/den. Jak Havlíček shrnul, byl také pověřen připravit program pro všechny nově uzavřené provozovny, a tak pracuje na novém programu, který plánuje předloživ v podobě, která bude korespondovat s již uvedeným programem COVID-Gastro.