Jak dopadly svátky pro moravskoslezské záchranáře?

ZZS. Ilustrační foto: T. Branda.

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – Posádky zdravotnické záchranné služby měly napilno také během vánočních svátků. Ke kolika zásahům vyjížděly?

Krajští záchranáři by vánoční svátky nenazývali svátky klidu, na Štědrý den zasahovali u 350 událostí, o den později dokonce u 398 událostí a na druhý svátek vánoční byli záchranáři povolání k 396 případům.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

“Jako v jiné dny převažovali z velké části starší pacienti s interními onemocněními. Jedním z důvodů je každoročně několika denní uzavření ordinací praktických lékařů, ale také skutečnost, že i vážněji nemocní bývají, pokud je to možné, propuštěni na Vánoce domů z nemocnic a léčeben. Při zhoršení zdravotního stavu pak tito pacienti nebo jejich příbuzní volají záchrannou službu. Jsou to ponejvíce nemocní s oběhovými obtížemi, vysokým krevním tlakem, dušnostmi, kolapsy a podobně. Také zaznamenáváme řadu pacientů s diabetem, ale i osoby s psychiatrickými stavy,” upřesňuje nárůst nemocných tiskový mluvčí Lukáš Humpl.

Další skupinou osob, kterým záchranáři pomáhali, byli lidé se zažívacími a trávícími potížemi a bolestmi břicha. Na druhou stranu záchranáři nezasahovali u typicky vánočních událostí.