O soše G. J. Mendela rozhodne devět porotců

Ilustrační foto

BRNO – Radní nominovali zástupce v porotě soutěže o ztvárnění sochy G. J. Mendela, která vyroste na Mendelově náměstí ku příležitosti 200. výročí jeho narození. To připadá na rok 2022. Do poroty nominovalo členy město Brno a Opatství Staré Brno.

Přípravu a realizaci sochy Mendela má na starosti instituce Společně. „Socha by měla být trvalou připomínkou Gregora Johanna Mendela, a to nejen jako člena řádu, ale zejména jako přírodovědce, zakladatele vědy o genetice a o základních principech dědičnosti, jehož odkaz je významný nejen pro obyvatele města Brna a řád augustiniánů, ale i pro celé lidstvo,“ vysvětlil náměstek Tomáš Koláčný. Instituce nyní připravuje veřejnou soutěž.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Porota soutěže bude mít devět řádných členů a devět náhradníků. Město Brno nominuje dva řádné porotce a dva náhradníky, stejně tak Opatství Staré Brno Řádu sv. Augustina. Ostatní členové budou odborníky a nezávislými členy poroty.

Rada města Brna nominovala zástupce statutárního města, a to primátorku Markétu Vaňkovou a náměstka Petra Hladíka. Opatství nominovalo otce Juana a otce Jana. Mezi nezávislými členy poroty najdeme například architekta Zdeňka Fránka, historika umění Jiřího Fajta nebo výtvarníka Kurta Gebauera.