Zdravotníkům dochází síly, covidová lůžka v kraji se ale opět zaplňují

Foto: KNTB

ZLÍNSKÝ KRAJ – Rostoucí počet pacientům s covidem v nemocnicích, antigenní testování i příprava na očkování. To byla některá z témat, která včera projednával krajský krizový štáb svolaný hejtmanem Radimem Holišem.

Podle hejtmana se nemocnice covidovými pacienty plnily i během Vánoc. „K dnešnímu dni je ve čtyřech nemocnicích v kraji hospitalizováno celkem 341 pacientů s koronavirem, přičemž 47 z nich je na intenzivní péči. Na vrcholu svých kapacit pro covid pacienty jsou nemocnice Valašské Meziříčí, Vsetín a Kroměříž. Situace v kraji je tak velmi vážná. V Baťovce bylo za posledních 6 dnů na covidové stanice přijato více než 70 nových pacientů,“ shrnul hejtman Holiš.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Aktuálně je v krajských nemocnicích volných 35 standardních lůžek s kyslíkem. Lůžka intenzivní péče jsou zaplněna asi z poloviny.

Zdravotníkům ubývá sil, čeká je ale další nápor

Nemocných s covidem bohužel přibývá i mezi zdravotníky. „V provozu teď chybí více než 450 zdravotníků s koronavirem, ale i s jinými diagnózami,“ informoval Radim Holiš.

Podle slov ředitele Baťovy nemocnice Radomíra Maráčka je už teď ve špitálech výrazně omezena péče, zdravotníkům dochází síly a čekají je další týdny maximálního nasazení. „Tohle by si lidé měli uvědomit. Je potřeba i nadále dodržovat ochranná opatření, která mohou zabránit dalšímu šíření nákazy koronavirem. Vyzývám obyvatele našeho kraje, aby nepolevovali v dodržování pravidla 3R – ruce – roušky – rozestupy a blížící se konec roku oslavili raději komorně, bez návštěv přátel. Vydržme to, prosím, děláme to i pro své blízké,“ vyzval hejtman.

Nejzávažnější situace je v Kroměřížské nemocnici, která je dlouhodobě na hraně kapacity covidových lůžek. V případě potřeby ale budou místní pacienti přesunuti do Zlína a Hradiště. „Dokud bude možné vypomoci mezi našimi nemocnicemi v kraji, budeme využívat veškeré dostupné lůžkové kapacity v rámci kraje. Tato spolupráce je dlouhodobě nastavena,“ uvedla náměstkyně hejtmana Olga Sehnalová, zodpovědná za oblast zdravotnictví.

Zájem o antigenní testy je velký, stejně tak i o očkování mezi zdravotníky

Antigenní testování probíhalo i během Vánoc. Za tři sváteční dny provedla odběrová místa u čtyř krajských nemocnic vyšetření 1400 zájemců, pozitivních bylo 10 procent z nich. PCR test podstoupilo 1700 lidí. Na zvýšený zájem o antigenní testy zareagovala zlínská nemocnice prodloužením provozní doby odběrového místa, více informací je možné najít na jejích webových stránkách.

Kraj se rovněž připravuje na očkování proti koronaviru. „Očekáváme, že s očkováním zdravotníků začneme v nejbližších dnech, jakmile obdržíme vakcíny. Nejprve budou očkovaní zdravotníci v nemocnicích a na záchranné službě, další skupiny budou následovat. Zájem o očkování mezi zdravotníky je velký. K očkování veřejnosti dojde až v následujících měsících,“ doplnila Olga Sehnalová.

Podle dat ministerstva zdravotnictví je ve Zlínském kraji aktuálně 6600 lidí, kteří byli pozitivně testováni. S covidem je v regionu doposud spojováno 764 úmrtí.