Vydejte se na tajemné poutní místo nedaleko obce Svojkov na Českolipsku

Skalní kaple v Modlivém dole
Nejen vzhled této kaple, ale i její atmosféra vás pohltí. Foto: Prazak

Láká vás trocha tajemna, zároveň však taky duchovna a romantiky? Udělejte si výlet do Modlivého dolu – romantického údolí mezi dvěma kopci, kde se nachází skalní kaple, křížová cesta i mnoho dalších zajímavých míst.

Modlivý důl najdete u obce Svojkov nedaleko Nového Boru. Jedná se o údolí mezi kopcemi Slavíček a Tisový vrch, ve kterém se nachází také skalní kaple Panny Marie Lurdské. Pod oběma vrcholy najdete celou řadu pískovcových Svojkovských skal, které jsou hojně využívané horolezci.

Skály v údolí, stromy
Romantické skalní údolí v sobě skrývá i trochu tajemna. Foto: Daniel Baránek

Skalní kaple Panny Marie Lurdské se nachází na konci údolí. Na konci 18. století ji nechala do pískovcové skály vytesat hraběnka Alžběta Kinská místo tehdejší dřevěné kapličky. V 19. století se jednalo o populární poutní místo a věřící sem chodili až do 2. světové války

Dolem vedou turisticky značené cesty, kterými se můžete dostat i na vrchol kopce Slavíček. Jižně od Modlivého dolu, na cestě k Dědovým kamenům, se nachází jeskyně Poustevna, kterou byste na vašem výletu určitě neměli vynechat.

V Modlivém dole byla roku 2016 obnovena také křížová cesta se čtrnácti zastaveními. Jednotlivá vyobrazení jsou připevněná na dřevěných stojanech. Křížová cesta vede ze Svojkova kolem pramene U Strážce, u kterého si můžete odpočinout, až k Oratoriu, kde cesta končí. Původní křížová cesta z 19. století byla přemístěna do kaple sv. Václava ve Svojkově.

Na konci dlouhé rokle bylo postaveno schodiště k oratoriu, což byl výklenek ve skále se skalní plastikou ukřižování, kterou zhotovil sochař Josef Max starší ze Sloupu. Tato plastika se však do dnes bohužel nezachovala.

Schody k oratoriu
Prozkoumejte všechna zákoutí Modlivého dolu a dojděte až k oratoriu. Foto: Mojmír Churavý

Auto můžete bez problému nechat na parkovišti u zříceniny hradu Svojkov, odkud je to ke skalní kapli a Modlivému dolu jen asi 250 metrů. Čeká vás tedy krásná a nenáročná procházka.

 

Místo:

Kraj: Liberecký
Okres: Česká Lípa
Obec: Svojkov

Kontakt:

Turistické informační středisko Nový Bor

Tr T. G. Masaryka 46
473 01 Nový Bor

Tel: +420 487 726 815
E-mail:
tic@novybor.cz
Web:
www.novybor.cz