Rouška a dýchání ústy. Nebezpečná kombinace pro naše zuby

Ilustrační foto

Ne každý snáší nošení roušek bez problémů. Nejčastěji se v nich lidem špatně dýchá a pleť nejen pod rouškou, ale také v jejím okolí má sklon k tvorbě vyrážek či ekzémů. V poslední době však odborníci poukazují na další problémy, a to zubní kazy, potíže s dásněmi, zápach z úst nebo rozpraskané rty. Co za nimi stojí? A jak se jim vyhnout?

Když nos nezvládá

Při nošení roušky se nám obecně špatně dýchá. Dýchání nosem nám nezabezpečuje tolik kyslíku, kolik bychom potřebovali, takže si pomáháme ústy. A právě díky tomu trpí naše, odborně řečeno, dutina ústní. Pokud totiž dýcháme ústy, dochází k vysušování ústní sliznice, což můžeme, ale také ne vždy musíme, zaznamenat jako pocit nepříjemného sucha v ústech. V té chvíli nám totiž nemám dostatek slin.

Proč jsou sliny důležité

Ještě donedávna se slinám v souvislosti se stavem zubů nepřisuzoval až tak velkým význam. Zjistilo se však, že u lidí se sníženou produkcí slin, např. v důsledku nemoci nebo užívání některých léků, se zvýšil počet zubních kazů. Sliny jsou z přibližně z 99 % tvořeny vodou a zbytek tvoří hlen obsahující různé užitečné organické a anorganické látky. Tyto látky jsou prospěšné pro naše zuby, protože remineralizují zubní sklovinu a chrání ji proti patologickým bakteriím způsobujícím zubní plak. Sliny naše ústa pomáhají desinfikovat, protože mají protiplísňové, antivirové a antibakteriální účinky. Sliny také neutralizují pH v ústech po jídle.

Když sliny chybí

Pokud nemáme dostatek slin, změní se nám pH v ústech. Dojde k přemnožení nežádoucích mikroorganismů, které pak vesele přispívají k tvorbě zubního kazu. A nejen to, tyto mikroorganismy páchají škodu nejen na zubech, ale také na našich dásních, kde může vzniknout třeba zánět. Dalším průvodním jevem bývá často špatný dech.

Komu hrozí problémy

Uvedené problémy hrozí mnohem častěji těm, kteří musí masku či respirátor nosit větší část dne než těm, kteří používají tuto ochranu jen třeba dvě hodiny denně. Dále těm, kteří již určité dentální problémy mají.

Jak zvýšit tvorbu slin

V ústech zdravého člověka se vytvoří přibližně 1–1,5 litru slin za den. Zvýšit produkci slin lze částečně pomocí žvýkačky bez cukru. Rovněž je důležité pečlivě rozžvýkat potravu. Pokud jídlo hltáme po velkých soustech, nezvýší se množství slin, které jsou nezbytné jak pro trávení, tak pro zdraví zubů. Při nedostatku tekutin v našem těle, se produkce slin sníží. Takže nezapomínejte dostatečně pít, velmi vhodná je obyčejná voda. Naopak nevhodné jsou ochucené minerálky, sladké šťávy. Pokud pijete hodně zeleného a černého čaje, hrozí zabarvení zubní skloviny.

Co ještě může pomoci

Je důležité snížit ve stravě příjem cukru (kterého obecně většina lidí přijímá nadbytek) a který rovněž podporuje rozvoj nejrůznějších problémů, a to nejen v našich ústech. Věnovat zvýšenou pozornost ústní hygieně – řádné čištění zubních i mezizubních prostor, používat vhodně ústní vodu. Dbát na to, abychom měli vždy čistou a suchou roušku. Pokud v ní musíme setrvat dlouhodoběji, je nutné ji po několika hodinách vyměnit, případně ihned, jakmile zvlhne. Pokud nás určitý typ roušek dráždí, je potřeba vyzkoušet jiný materiál. Osobně mě i po chvíli nošení dráždily ke kašli a kýchání bavlněné roušky, zatímco roušky z nanovláken (zakoupené v lékárně) mi tento problém působily až po několika hodinách.