Dejte si pozor na podvodníky přes internet i na sociálních sítích

Ilustrační fotografie

DOMAŽLICKO – Poběžovičtí a domažličtí policisté pátrají po totožnosti neznámých pachatelů, kteří se dopustili podvodu prostřednictvím internetového portálu a na sociálních sítích.

Jeden z nich umístil inzerát na prodej korálků na náramky za 520 korun. Na ten reagovala čtyřicetiletá žena. Další podvodník umístil nabídku na prodej notebooku za částku 13 637 korun. Na inzerát reagovala dvaačtyřicetiletá žena. Kontaktovala prodejce a podle jeho instrukcí zaslala ze svého účtu na jeho bankovní účet požadovanou částku. Po zaplacení však zakoupené zboží ani jedna z nich neobdržela, ani jim nebyly vráceny peníze. „Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvod a případem se intenzivně zabývají. Protože pachatel čin spáchal v době vyhlášeného stavu nouze, hrozí mu v případě odhalení trest odnětí svobody na dva roky až osm let,“ sdělila policejní mluvčí Dagmar Brožová. „Vzhledem k výše uvedeným událostem důrazně upozorňujeme občany, aby nereflektovali na podobné nabídky a neposílali finanční prostředky neznámým lidem. Policisté také opětovně varují občany, aby nekupovali zboží přes neprověřené internetové obchody!“ dodala mluvčí.

Staňte se členy FB skupiny Život v Plzeňském kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Policisté v poslední době také šetří několik případů, kdy byly osoby podvedeny na sociálních sítích. V domnění, že na nich komunikují s kamarádkou či příbuznými, jim na žádost sdělily telefonní čísla. Poté jim poskytly kódy, které na jejich mobil přišly prostřednictvím aplikace messenger na výše uvedený profil své kamarádky či příbuzných. Brzy na to však se zděšením zjistily, že jim byla zaslána vyúčtování za různé služby v řádech tisíců korun.

Vzhledem k tomu, že jsou lidé nadmíru důvěřiví a obdobných případů přibývá, policie nabádá uživatele sociálních sítí k obezřetnosti. „Pokud obdržíte žádost podobného charakteru, je určitě vhodné známého kontaktovat jiným způsobem, nejlépe osobně, a zjistit veškeré okolnosti. Když se i přes toto varování stane něco podobného, dotyčného pachatele na sociálních sítích neblokujte, neodstraňujte z přátel. Veškerou komunikaci nemažte a předložte ji policistům. V případě zjištění podvodného jednání také doporučujeme kontaktovat přátele na sociální síti a o daném jednání falešného účtu je informovat. Pokud zjistíte, že již někdo z vašich přátel podvodníkovi naletěl, doporučte mu, aby věc taktéž oznámil na policii,“ uvedla policejní mluvčí.