Kraj Vysočina připravuje očkovací centra, největší bude v Jihlavě

KRAJ VYSOČINA – Očkování proti covid-19 bude v kraji probíhat postupně a plánovaně, vše se odvíjí od počtu dodaných vakcín a dostatku lékařů, kteří při očkování pomohou. Do konce února bude proočkována prioritní skupina, od března pak začne očkování veřejnosti.

V prvních lednových dnech měl kraj k dispozici 975 dávek vakcíny, včera k nim přibyly další dvě balení s cca 2340 dávkami. „Naším cílem je využít všechny vakcíny na proočkování maxima lidí, a to ideálně do konce června. Pro tuto extrémně náročnou logistickou aktivitu budeme potřebovat další lidské zdroje – už nyní zjišťujeme možnosti v řadách praktických i dětských lékařů, ambulantních specialistů, psychiatrů i lékařských komor. Potřebujeme pomoc téměř každého, komu visí na stěně lékařský diplom,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

Největší vakcinační centrum plánuje kraj zřídit v Jihlavě. V případě dostatku vakcín i lékařů, by centrum každý den proočkovalo až 400 lidí. Očkování by probíhalo 12 hodin denně 7 dní v týdnu. Další vakcinační centra budou postupně vznikat ve všech okresních městech. „Do konce března je pro Vysočinu avizováno 43 tisíc dávek očkovací látky Pfizer, vakcíny by měly podle dostupných informací postupně dodávat i další společnosti,“ sdělil náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný s tím, že pro úspěšnost očkování bude především nutno ohlídat, aby konkrétní lidé byli včas pozváni na očkování druhé dávky.

Kraj Vysočina proto plánuje informační kampaň apelující na rodinné příslušníky občanů starších osmdesáti let, kteří by pomohli s registrací svých blízkých.