KORONAVIRUS: Pátý stupeň PES potrvá nejméně do 22. ledna, Blatný zvažuje další zpřísnění

Zdroj: Pixabay

Česko – Počty nově diagnostikovaných pacientů s nemocí covid-19 stále rostou, poslední dva dny přesáhly dokonce všechna dosavadní maxima. Jen za včerejšek tak přibylo 17 688 pozitivních, hospitalizováno je 7 143 osob. Ačkoliv rizikové skóre PES se paradoxně snížilo na 84 bodů, vláda dnes chválila setrvání v 5. stupni rizika minimálně do 22. 1. 2021. Šanci na otevření ani v příštích dnech nemají ski-areály, ministr Blatný přitom nevyloučil ještě další zpřísnění stávajících opatření.

Zatímco odborná veřejnost bije na poplach a volá po konkrétních krocích, které by mohly šířící se pandemii zabrzdit, ministerstvo zdravotnictví čeká, jak se situace bude dále vyvíjet. „Pokud dojde k zásadnímu zlepšení, nebo zhoršení během příštího týdne, je možné že to bude vláda řešit ad hoc během týdne. Vždy je možné opatření ještě nějak upravit,“ uvedl ministr Blatný na dnešní tiskové konferenci s tím, že na pondělním jednání vlády představí detailní informace, které umožní srovnání všech zemí a jejich existujících opatření. Na základě tohoto jednání a ve spolupráci s Ústředním krizovým štábem by se následně mělo rozhodnout o tom, jak se k situaci postavit. „Je možné skutečně zpřísnit, na druhou stranu chceme postupovat podle epidemické situace a podle toho, jak se ta nemoc chová v populaci, a k tomu chceme mít ta data z průběhu příštího týdne, to bude ta doba, kdy se opatření z 27. 12. projeví, nebo ne,“ upřesnil Blatný.

Co se mění?

Aktuálně tedy vláda jen rozhodla o prodloužení opatření omezujících pohyb, prodej a poskytování služeb, ani pro žáky a studenty se nic nemění (do škol mohou prezenčně docházet jen žáci 1. a 2. tříd). Nově však budou umožněny návštěvy v nemocnicích a zařízeních dlouhodobé a následné péče, nutností ale bude negativní test a také respirátor. Prodlouženo bylo také bezplatné antigenní testování, které mělo původně skončit 15. ledna. Testy tak bude možné podstupovat i nadále, stále budou hrazeny pojišťovnami a podstoupit je zájemci mohou opakovaně.  „Právě antigenní testování je to, co nám pomáhá, v populaci může zachytit osoby, které by mohly virus šířit a neví o tom. V tomto testování chceme pokračovat, protože má potenciál snížit virovou nálož v populaci,“ vysvětlil ministr zdravotnictví.

Pomoc pro ski areály

Navzdory tomu, že ministr průmyslu a obchodu Havlíček avizoval, že se bude snažit o to, aby se lyžařská střediska mohla opět otevřít, k žádné změně zatím nedojde. „Pokoušel jsem se navrhnout variantu, kdy by za určitého systému a podmínek bylo možné umožnit řízený systém lyžování, ale respektuji argumenty, které jsou na stole, a to i s ohledem na počty nakažených a to, jaká je situace v jiných zemích,“ uvedl Havlíček. Ten záhy dodal, že již připravuje speciální podpůrný program – a to proto, že provozovatelé ski areálů jsou ve specifické situaci, jelikož mají možnost fungovat jen v řádech jednotek měsíců v roce a z toho, co vydělají, musí pokrýt náklady na celý zbytek roku.

V Česku je přitom na 450 lyžařských areálů, což ročně do státní kasy přináší 13 mld. ročně. Zatímco jejich provoz bude i nadále pozastaven, fungovat mohou související služby (půjčovny, občerstvení z okének ad.) na horách – ostatně, ukázalo se, že mnozí si jsou svah ochotni vyšlapat, příp. lyže vyměnit za boby (k nevelké radosti správců areálů). Právě kvůli „nájezdům“ lidí na hory pak např. Německo dokonce ke sjezdovkám uzavřelo i příjezdové cesty, nic takového v Česku zatím v plánu není. „Chceme lidem umožnit, aby měli možnost elementárně vyplnit svůj čas v rámci pobytu v přírodě,“ uvedl také ministr Blatný.

Očkování

Velký mediální zájem pak budí průběh očkování – další dávka vakcín od společnosti Pfitzer/BioNTech do Česka dorazila již v úterý. Česko také čeká na dodávku vakcín od společnosti Moderna, které byly v rámci EU schváleny včera, jak ale upřesnil Blatný, oproti původně zamýšleným 80 000 dávkám by během ledna mělo dorazit jen cca 20 000 dávek. Očkováno již bylo v Česku necelých 20 000 osob, přičemž stávající vakcinační strategie aktuálně pracuje jen s 30 vakcinačními centry soustředěnými do nemocnic. Až následně (v průběhu jara nejdříve) by se měli zapojit také praktičtí lékaři.