V příštím roce bude brázdit Brno dalších devět nových Draků

Zdroj: DPMB

BRNO – V letošním roce poslal Dopravní podnik do města devět nových tramvají, které si sestavuje sám. V roce příštím by se k nim mělo přidat dalších devět nových Draků, tedy tramvají, jejichž jméno vybrali obyvatelé v hlasování. Pustit se chce také do sestavování trolejbusů.

Nové vozy stihly najezdit přes sto tisíc kilometrů, hlavně tramvaj číslo 4, která projíždí středem města. „Tramvaje Drak díky své špičkové kvalitě a v neposlední řadě i díky jménu a červenobílému provedení dělají městu čest,“ říká primátorka Markéta Vaňková. Zaměstnanci Dopravního podniku jsou zatím jediní v zemi, kteří se pustili do sestavování vlastních tramvají. Na výrobě a jejich spuštění se podílí 40 zámečníků, 30 elektrikářů, 8 stolařů, 5 lakýrníků a 5 soustružníků. Náklady na pořízení komponentů a sestavení vozů jsou 1,3 miliardy korun.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Ještě než první Drak mohl vyjet do města, musel projít zátěžovými zkouškami. Bylo třeba projet celou kolejovou síť a vychytat mouchy. Testovaly se průjezdy oblouky, vozovnami a myčkami a také jak se chová tramvaj ve vyšších rychlostech. Nové vozy odpovídají těm nejpřísnějším standardům, samozřejmostí je klimatizace prostoru cestujících, USB nabíječky, dveřní prostory se světelnou závorou a bezbariérové vstupy.

Do roku 2024 by mělo z dílen vyjet 41 tramvají Drak, jméno se vybíralo z 264 návrhů, mezi favority byly jména Evička, Ester, Sisi a Drak, přičemž poslední z jmen vyhrálo na plné čáře, z dvou a půl tisíce hlasů získalo polovinu. Ve vozidlech je 49 míst k sezení a 122 míst ke stání, váha vozu bez cestujících je 31 tun.

K dispozici je také speciální kalendář s fotkami Draků, které zaslala veřejnost. Podnik vybral nejlepších třináct, které teď můžete obdivovat i vy. Kalendář stojí 145 korun a je dostupný v Informační kanceláři na Novobranské 18 nebo na eshopu Dopravního podniku.