Zajímavá čísla pražských záchranářů. Zvládli toho loni opravdu hodně

PRAHA – Na tísňové linky pražské záchranky volalo v loňském roce téměř dvě stě tisíc lidí. To je skoro 550 telefonátů denně. Kolikrát vzlétl záchranářský vrtulník? Kolik dětí se narodilo díky asistenci záchranářů? Kolik provedli domácích odběrů na COVID-19?

Všichni pracovníci pražské záchranné služby mají za sebou mimořádně náročný rok. Na pandemii jsme pružně reagovali, zajistili vysokou ochranu pro naše lidi a dokázali poskytovat zdravotní péči pro pacienty v hlavním městě bez výraznějších omezení. Děkuji všem pracovníkům a vážím si podpory veřejnosti i zřizovatele,“ uvedl ředitel Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy Petr Kolouch. V loňském roce přijala pražská záchranka na tísňových linkách bezmála dvě stě tisíc telefonátů.

Posádky pak řešily 115 tisíc primárních událostí v terénu. Oproti roku 2019 se tak jedná o pokles téměř o osm procent. Přes pět tisíc pacientů bylo v péči pražských záchranářů s onemocněním Covid-19. Týmy rovněž prováděly domácí odběry vzorků na osmi a půl tisíc adresách. Celkem odebrali osmnáct tisíc vzorků. Vrtulník leteckých záchranářů pak vzlétal v 528 případech. Téměř osm set resuscitací bylo zahájeno telefonicky s asistencí operátorů záchranné služby. „Dispečeři a dispečerky zahájili také třináct telefonicky vedených porodů. Posádky pak zasahovaly u 284 akutně hrozících porodů v terénu, z nichž v 57 případech došlo k porodu ještě za asistence našich záchranářů,“ upřesnila mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Praze a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Na jednotky intenzivní péče transportovali záchranáři přes pět a půl tisíce pacientů. Bohužel přes 1200 pacientů zemřelo na následky kritického onemocnění či úrazu na místě. Mezi úrazovými příčinami dominovaly pády. Dva tisíce výjezdů směřovalo k dopravním nehodám. A přes 3500 výjezdů si vyžádaly nejrůznější otravy. Nejvíce pacientů pražští záchranáři transportovali do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, která po letech vystřídala dosud nejvytíženější Fakultní nemocnici Bulovka. Následují pak Fakultní nemocnice Motol, Thomayerova nemocnice a Všeobecní fakultní nemocnice. „Děkujeme nemocnicím za spolupráci při poskytování péče pacientům,“ uzavřela mluvčí.