Nemocnice jsou opět na hraně kapacitních možností, ochota dodržovat pravidla přitom klesá

Ve Zlíně otevřeli poslední covidovou stanici, v krajských nemocnicích zbývají už jen poslední desítky lůžek. Foto: KNTB

ZLÍNSKÝ KRAJ – V krajských nemocnicích zbývají už jen poslední desítky volných lůžek, podle prognóz ale počet hospitalizovaných ještě poroste. Očkování se přitom teprve rozjíždí. Těmito a dalšími tématy týkající se situace kolem epidemie koronaviru se včera zabýval krajský krizový štáb.

Ve středu leželo ve čtyřech krajských nemocnicích 398 pacientů s covidem, 55 z nich bylo na intenzivní péči. „Zlínská nemocnice otevřela už osmou covidovou stanici a je nucena omezit vedle plánovaných operací i ambulantní péči. V provozu totiž chybí asi 480 zdravotníků s koronavirem a jinými diagnózami. Nemocnice jsou na hraně svých kapacitních možností, zatím se daří situaci zvládnout převozy v rámci kraje,“ upozornil hejtman Radim Holiš.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Aktuálně je v krajských nemocnicích volných 50 standardních lůžek s kyslíkem, v intenzivní péči zbývají už jen jednotky lůžek. Zdravotníci přitom musí pečovat i o necovidové pacienty v závažných stavech.

Podle náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Olgy Sehnalové nejsou prognózy příznivé. „Počet nakažených i hospitalizovaných roste, a v dalších dnech ještě růst bude. Je extrémně důležité, aby si všichni znovu uvědomili, že každý z nás je svým chováním spoluzodpovědný za to, jak plné budou nemocnice. Bohužel, v posledních týdnech jakoby už ochota dodržovat základní pravidla u značné části populace ochabla. Očkování bude přicházet postupně, dodržování opatření je i nadále opravdu nutné,“ sdělila Olga Sehnalová.

Senioři by se měli na očkování objednávat už za týden

Od pondělí probíhá očkování zdravotníků, následovat mají zaměstnanci a klienti domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem. Aktuálně se připravuje Centrální rezervační systém, do kterého by se už od 15. ledna měli hlásit senioři nad 80 let. Zbytek veřejnosti by měl mít stejnou možnost od 1. února.

Zlínský kraj zřídil funkci krajského koordinátora očkování, který bude řídit pracovní skupinu složenou ze zástupců nemocnic, krajské hygienické stanice, krajského úřadu a lékařské veřejnosti. „Pro zdárný průběh očkování bude potřeba co nejrychlejší zapojení praktických lékařů a ambulantních specialistů, kteří by mohli očkovat své registrované pacienty. Spolupráci zatím slíbilo více než 40 praktických lékařů a věřím, že jich bude přibývat,“ dodává Radim Holiš.

Bezplatné antigenní testování bude pokračovat

Ve čtyřech krajských nemocnicích provádí zdravotníci denně přibližně 700 antigenních testů a 1800 odběrů pro PCR testy. Antigenní testování se podle kraje osvědčilo hlavně při odhalování bezpříznakových jedinců. Pokračovat bude až do odvolání i po 15. lednu, přihlásit se na něj lze i bez doporučení lékaře nebo hygieny.

Podle údajů ministerstva zdravotnictví je ve Zlínském kraji aktuálně 8 975 lidí, kteří mají pozitivní test na onemocnění covid-19. Číslo se začíná blížit maximu z 28. října, kdy bylo v kraji 9 373 potvrzených případů.