V Domažlicích o covidové pacienty opět pečují vojáci

DOMAŽLICE – V souvislosti se zhoršující se epidemiologickou situací dnes v poledne nastoupilo do Domažlické nemocnice dalších šest příslušníků Armády ČR.

Jedná se o vojáky s kurzem CLS (Combat Life Saver), kteří ovládají poskytování první pomoci nebo základní ošetření raněných. V Domažlicích budou pod dohledem nemocničních zdravotníků vypomáhat na covidových lůžkových stanicích. V nemocnici už od 28. prosince pracují i další dva členové armády, kteří jsou zařazeni v týmu pro antigenní testování.

Staňte se členy FB skupiny Život v Plzeňském kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

O pomoc dalších vojáků požádala nemocnice hned počátkem roku z důvodu rostoucího počtu infekčních pacientů. „Vojáci s kurzem CLS budou pomáhat s péčí o covidové pacienty na lůžkách ARO, interních lůžkách i lůžkách následné péče například s fyzicky náročnými činnostmi, jako je manipulace s pacienty, hygiena, prevence dekubitů, nebo doprovod na komplementární vyšetření. Případně budou pod přímým dohledem vykonávat i některé činnosti sester, jako je asistence u přípravy či distribuce léků,“ popisuje hlavní sestra Domažlické nemocnice Jana Boučková.

V nemocnici je nyní přes 30 covidových pacientů. Z nich pět je přímo intubovaných nebo jejich stav vyžaduje dechovou podporu na lůžkách intenzivní péče. „Všichni tito pacienti potřebují mnohem individuálnější přístup ošetřovatelského personálu než běžní neinfekční pacienti a péče o ně je tak personálně náročnější. Zároveň máme část zdravotníků na odběrových místech pro vyšetření nemoci covid,“ vysvětluje ředitel nemocnice Petr Hubáček žádost o personální výpomoc s tím, že nemocnice předchází i případné situaci, že by onemocněl personál. „Počet nemocných zdravotníků se od počátku prosince naštěstí výrazně nezvyšuje. Je jich stále kolem deseti. Zřejmě se projevuje jejich postupné promoření. Nicméně situace se může měnit,“ doplňuje ředitel.

Zdroj: nemocnicepk