V lékárně zlínské nemocnice pomáhá uchovávat vakcínu proti covidu nový hlubokomrazicí box

Foto: KNTB

ZLÍN – Přísné požadavky na uchovávání vakcíny proti covidu vyžadují speciální mrazicí box, který dokáže udržet teplotu hluboko pod bodem mrazu. Právě takový nyní přijel do hlavní lékárny Baťovy nemocnice. V budoucnu by se mohl uplatnit i na hematologicko-transfuzním oddělení.

Hlubokomrazicí box má objem až 500 litrů. Nemocnice ho objednala už koncem minulého roku, když se objevily první informace o možném zahájení očkování. Přístroj ji vyšel na 340 tisíc korun. „Dosud jsme pro skladování vakcíny využívali mrazicí box na hematologicko-transfuzním oddělení, ten je ale umístěný v jiné budově. Teď můžeme vakcínu bezpečně skladovat přímo v našem provozu, odtud ji potom vydáváme dalším nemocnicím ve Zlínském kraji, což je rozhodně praktičtější,“ řekl vedoucí lékárník zlínské nemocnice Pavel Kurfürst.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Očkovací látka se přepravuje ve speciálních termoboxech se suchým ledem, který udržuje teplotu -80 °C. Krabičky s ampulemi se poté uloží do nově nainstalovaného boxu, okolní teplotě nesmí být vystaveny déle než tři minuty. Nový box se dá nastavit na teplotu od -40 do -90°C. „Je navíc vybaven dvěma zcela nezávislými chladicími okruhy a každý z těchto okruhů má svůj kompresor, je tak zajištěna nejvyšší možná ochrana uloženého materiálu. V případě závady na jednom chladicím okruhu ten druhý drží dlouhodobě stálou teplotu v celém prostoru mrazicího boxu,“ vysvětlil vedoucí oddělení zdravotnické techniky Vlastimil Kalman.

První várku vakcíny proti covidu přebírali zaměstnanci nemocniční lékárny 30. prosince, druhá dvojnásobná zásilka dorazila v úterý. Zásobování by mělo pokračovat i v dalších týdnech. V každém balení je 195 ampulek s vakcínou. „Ze tří zatím dodaných balení do Zlínského kraje lze tedy naočkovat tři a půl tisíce lidí, pokud se z každé ampulky podaří vytáhnout šest dávek. Ministerstvo zdravotnictví tento postup schválilo a doporučilo. Ne vždy je to ale možné, z některých ampulek se podaří získat pouze pět dávek, jak garantuje výrobce,“ doplnil Michal Pisár, primář Oddělení urgentního příjmu a také koordinátor očkování ve zlínské nemocnici.

Očkování vakcínou Comirnaty, kterou vyvinuly firmy BioNTech a Pfizer, začalo ve Zlínském kraji v pondělí 4. ledna. Do dnešního dne bylo v očkovacích centrech nemocnic ve Zlíně, Uherském Hradišti, Vsetíně a Kroměříži naočkováno už více než 1600 zájemců. V první fázi jsou očkováni zdravotníci podílející se na péči o covid pozitivní pacienty.