Kvůli židovské hvězdě s nápisem „Neočkovaný“ Liberec okamžitě odvolal seniorskou ombudsmanku. Ta se nyní hájí na sociálních sítích

LIBEREC – Město Liberec a Komunitní středisko Kontakt s okamžitou platností uvolnily z funkce seniorskou ombudsmanku Lenku Tarabovou. Důvodem bylo zneuctění židovské symboliky (žluté šesticípé hvězdy) v rámci víkendových protestů proti vládním koronavirovým opatřením a očkování. Ta se nyní hájí na sociálních sítích. Vládní nařízení, jejichž cílem je zpomalit šíření koronaviru a zmírnit dopady rostoucího počtu nakažených, v něm přirovnává k šikaně, kterou zažívali Židé za holokaustu.

Lenka Tarabová musela okamžitě ukončit svou práci pro liberecké Komunitní centrum Kontakt kvůli své účasti na víkendové demonstraci s připnutou šesticípou Davidovou hvězdou na hrudi. „Připnutí žluté židovské hvězdy s nápisem Neočkovaný je pro mě jako původem historika absolutně neakceptovatelné jednání. Velmi silně souzním s odkazem holokaustu i jeho mnohamilionových obětí, takže jeho zneužití v aktuální koronavirové krizi je pro mě mimo veškeré chápání,“ uvedl náměstek libereckého primátora Ivan Langr. V případě Tarabové nelze podle něj mluvit o svobodě myšlení a vyjadřování. „Ombudsman je jedinečná pozice, která musí být spojena i s vysokou morální účastí ve veřejném dění,“ dodal. Město teď bude hledat nového seniorského ombudsmana.

Staňte členy FB skupiny Život v Libereckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Proti zneužívání symbolů utrpení holokaustu se vyjádřila i Federace židovských obcí, Nadační fond obětem holocaustu nebo Židovská obec v Praze. „Prosíme a žádáme, nepoužívejte nášivky žlutých hvězd, urážíte oběti nacismu,“ napsala obec na sociální síti.

Tarabová následně na sociální síti zveřejnila video, kde se snažila použití židovské hvězdy na demonstraci vysvětlit inspirací knihou Mengeleho děvče. „I pro Židy platila jiná pravidla a celá řada omezení. Nacisté je označili židovskou hvězdou jako nežádoucí,“ upozornila Tarabová na údajnou podobnost tehdejších nařízení, šikany a zákazů se současnými opatřeními. Právě žlutou šesticípou hvězdu s nápisem „Neočkovaný“ si při protestech proti vládním koronavirovým opatřením a očkování organizovaných občanskou iniciativou Občanská neposlušnost připnula na oblečení. „Chtěli jsme na to upozornit, aby si to lidi uvědomili. Stojím si za tím. To ,Neočkovaný‘ znamená člověk, na kterého se ukazuje, že je třídní nepřítel. Za všechno můžeme, protože se nechceme očkovat a nechceme se testovat,“ konstatovala.

Tarabová působila jako seniorská ombudsmanka v Liberci od dubna 2019. Pomáhala seniorům a lidem s postižením řešit problémy s bydlením, bezpečností, dluhy či úřady. Dohoda o provedení práce se střediskem Kontakt podle ní skončila už 31. prosince a vedení po posledních událostech rozhodlo, že ji neprodlouží. „Služba ale během covidového období neprobíhala,“ uvedla Tarabová, která se svými názory na koronavirová opatření netají. Její prohlášení zveřejnila na svých facebookových stránkách také iniciativa Občanská neposlušnost.

Foto: Facebook