Pro Davida Stypku dnes slunce nevyšlo, hudebník včera zemřel ve věku 41 let

Foto: Bandjeez (fb) - David Stypka na koncertě v Paláci Akropolis v roce 2018

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – V neděli 10. ledna zemřel excelentní textař a nadaný hudebník, David Stypka. Bylo mu 41 let. Zprávu o jeho úmrtí zveřejnili mezi prvními jeho kolegové ze skupiny Bandjeez. Vlna smutku se po zbytek neděle rozlila na profilech sociálních sítí mnoha jeho kolegů a přátel.

„Taková věc se nepíše snadno, vlastně nejmíň snadno ze všech příspěvků, které bychom vám chtěli dát. Včera večer odložil, bohužel takzvaně nafurt, kytaru a mikrák náš i váš David,“ napsali Bandjeez na svém Facebooku.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Rodák z Frýdeckomístecka obdržel v roce 2017 hudební cenu Anděl v kategorii Zpěvák roku. Stypkova tvorba byla vždy hluboce prožitou výpovědí, dokázala jít až na dřeň a posluchače uměla zmrazit. Zpráva o umělcově odchodu měla efekt podobný. Mnohé kolegy z branže dohnala k slzám.

„Zatím to vůbec nedokážu přijmout. Ještě před pár týdny jsme spolu psali texty u Davida na terase, smáli jsme se. Celá se třesu,“ reagovala na Davidův odchod jeho blízká kolegyně z branže, Ewa Farna. „Mám Tě obrovsky ráda, myslím moc na Tebe i Tvoji ženu a děti,“ ještě dodala.

„Hlavou mi běhají vzpomínky na všechna naše setkání. Cítím jejich intenzitu. Jsi člověk, se kterým není problém otevřít jakékoliv téma, mistr slova, který vidí věcem hluboko dovnitř. Mluvit v minulém čase mi nejde, stále je Tě všude plno,“ vyjádřila svůj smutek jedna z nejvýraznějších osobností Českého rozhlasu Ostrava, Kateřina Huberová, která s Davidem Stypkou nedávno dělala rozhovor.  (Rozhovor s Davidem Stypkou: Po diagnóze ‚smrt‘ je všechno dobré jak ‚c*p)

Davidovi Stypkovi v srpnu 2019 lékaři diagnostikovali nádorové onemocnění slinivky břišní. Veřejnosti tuto informaci hudebník oznámil v říjnu stejného roku s tím, že mu lékaři nádor úspěšně vyoperovali, prodělává chemoterapii a nic mu nechybí. „U téhle nemoci se blbě odhaduje vývoj, ale cítím se dobře,“ řekl tehdy.

V průběhu roku 2020 se hudebník dokonce vrátil v omezené míře na koncertní pódia, dále skládal hudbu, psal texty. Právě proto je zpráva o jeho skonu překvapivá a náhlá. Podle ČTK rodina Davida Stypky informovala veřejnost, že příčinou jeho úmrtí byla dlouhodobá nemoc, ke které se přidalo onemocnění covid-19.

“Odešel člověk, který měl co říct a ještě dlouho to měl dělat. V prvé řadě náš kamarád, který při nás stál od úplných začátků a génius. Dnes je smutný den. Pusťte si Davidovy písně a vzpomínejte,” reagovali, mezi mnohými, na zprávu o úmrtí Davida Stypky i hudebníci ze skupiny Mirai.