Rok byl teplý a deštivý, ale bez extrémů, říká odborník z Hvězdárny Valašské Meziříčí

Zdroj: Hvězdárna Valašské Meziříčí

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – Odborný pracovník hvězdárny Petr Zelený prozradil výsledky měření z roku 2020. Podle něj byl uplynulý rok teplý a deštivý, ale bez extrémů.

„Uplynulý rok byl pátý nejteplejší a druhý nejdeštivější od spuštění naší meteorologické stanice v roce 1957,“ začíná s vyprávěním Zelený. Průměrná teplota činila 9,6 stupňů. Ve hvězdárně také zaznamenali nejteplejší únor s průměrem 4,6 stupňů. Počasí v roce 2020 se obešlo bez extrémů. Nejnižší teplota klesla 2. prosince na -7,5 stupně, rekord z roku 1985 činil -26,6. Maximální teplota byla 30,8 stupňů, tedy jen na hony vzdálená od let 2013 a 2015, kdy teploměr ukázal 36,6.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Po suchých letech se rok 2020 zapíše do dějin jako mimořádně deštivý. Celkový úhrn srážek dosáhl 1020 mm, na každý čtvereční metr napadlo v průměru přes deset hektolitrů vody. Srážkově nadprůměrné byly měsíce květen, červen, září a říjen. Poslední jmenovaný byl se svým úhrnem srážek nejdeštivějším říjnem v historii měření v hvězdárně.

Průměrná roční teplota se vyšplhala na 9,6 stupňů, v zimních měsících napadlo 60 mm nového sněhu za 24 hodin, přesto jsme se nedočkali žádného arktického dne. Ledové dny, kdy teplota po celý den klesne pod 0 stupňů, byly čtyři, mrazových dnů bylo 83. Naopak tropických dnů s teplotou nad 30 stupňů bylo sedm, letních dnů s teplotou nad 25 bylo čtyřicet devět, nezažili jsme ale žádnou tropickou noc.

Na závěr ještě jedno pozvání na přednášku odborného pracovníka valašskomeziříčské hvězdárny Ladislava Šmelcera. Ten připomene, jaký byl rok 2020 z pohledu astronomie. Přednáška se uskuteční on-line na YouTube ve středu 20. ledna od 18 hodin.