Vysokoškoláci se ve Zlíně dočkají nové auly i opravených kolejí

V aule se od konce loňského roku pracuje, zmizely sedačky i pódium. Foto: UTB

ZLÍN – Zlínská univerzita se letos vrhla na dvě velké opravy. Nové reprezentativní prostory nabídne opravená aula Academia centra a výrazného zlepšení se dočkají studenti ubytovaní za divadlem. 50 let staré koleje totiž konečně projdou modernizací.

Aula Academia centra Fakulty managementu a ekonomiky byla před dvěma lety uzavřena, nyní tu ale panuje čilý ruch. Buduje se tu kompletně nové technické vybavení, navazující foyer, šatny a sociální zařízení. „Rekonstrukce se týká tří samostatných prostorů. Ve vlastní aule je kladen důraz na pohodlné sezení v každém místě auditoria, což dříve na 40 procentech míst nebylo, a špičkové vybavení konferenčních technologií,“ přiblížil kvestor UTB Alexander Černý.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

K nejrůznějším akcím sloužila aula přes 25 let, prostor ale bylo nutné uzavřít kvůli nedostatkům v požárně bezpečnostních předpisech. „Vnitřní prostory byly značně opotřebené, technický stav nevhodný a na současnou dobu zde byly zastaralé prvky audiovize, osvětlení, zastínění i akustiky,“ doplňuje Alexander Černý.

Architektonickou studii zpracovala celosvětově známá architektka a zlínská rodačka Eva Jiřičná. Opravy budou univerzitu stát asi 65 milionů korun, hotovo by mělo být v červenci.

Koleje projdou po 50 letech významnou modernizací

Vysokoškolské koleje za městským divadlem slouží studentům přes 50 let a pomalu dosluhují. Vnitřní vybavení je opotřebené, technologické zařízení budovy za hranicí životnosti. „Tyto vysokoškolské koleje mají také zcela nevyhovující dispoziční uspořádání se sdíleným sociálním zařízením na jednotlivých podlažích,“ popisuje ředitel kolejí a menz UTB Michal Navrátil.

Koleje po opravách poskytnou funkční, moderní a estetické ubytování odpovídající současným standardům. Ubytovací jednotky budou mít vlastní sociální zařízení i kuchyňku. Objekt se také přizpůsobí osobám se specifickými potřebami.

S rekonstrukcí se začne na jaře. Po dobu oprav budou mít studenti náhradní ubytování. Investice školu vyjde na 120 milionů korun, přičemž 60 procent pokryje dotace.