Záchranářům přibývá výjezdů: “Linku 155 volejte jen v akutních případech!”

Foto: ZZS MSK

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – Výzvu občanům v Moravskoslezském kraji vydali dnes krajští záchranáři. Prosí v ní, aby lidé volali na linku 155 jen v život ohrožujících případech.

Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje, stejně jako záchranáři napříč celou republikou, v těchto dnech zaznamenává prudký nárůst výjezdové činnosti. „Navyšujeme sice počet posádek, které jsou pro pacienty k dispozici, situace je pro záchranáře v MSK už ale dramatická,“ řekl mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Zatímco dlouhodobý počet výjezdů činí okolo 330 za den, v posledních dnech se počty pohybují okolo 400 i 450. Rekordní přitom byla sobota 2. ledna, kdy záchranáři museli zvládnout celkem 539 událostí, což znamenalo 65% nárůst.

„Z tohoto počtu jde denně asi o 50 pacientů, k nimž vyjíždíme jako ke covid pozitivním, především z důvodu zhoršení jejich zdravotního stavu,“ řekl dále Humpl s tím, že každý takový pacient znamená mnohem delší dobu zásahu, protože je nezbytná následná dekontaminace posádky i zásahového vozidla.

Záchranáři od jara uvedla do provozu navíc pět posádek, speciálně určených pro zásahy u covid nemocných pacientů. Nyní bylo nutno posílit denní služby v rámci MSK o další čtyři posádky, aby bylo možné nárůst událostí zvládat.

„Apelujeme na občany, aby využívali linky tísňového volání 155 a zdravotnické záchranné služby opravdu jen v akutních případech. Stále běžně volají lidé s drobnými úrazy, nebo stavy, které jsou plně v gesci praktických lékařů. Takové zásahy jen dále navyšují již velmi obtížně zvladatelnou situaci,“ zdůraznil na závěr Lukáš Humpl.