Zájem o darování krve byl ve zlínské nemocnici rekordní, covidu navzdory

Ilustrační foto

ZLÍN – I přes komplikovanou situaci byl uplynulý rok pro zlínské hematologicko-transfuzní oddělení nesmírně úspěšný. Rekordní byl jak celkový počet odběrů, tak množství prvodárců. Zároveň se tu začala odebírat rekonvalescentní plazma, o kterou se „Baťovka“ mohla podělit i s dalšími zdravotnickými zařízeními.

Celkem se v roce 2020 v nemocnici uskutečnilo 13 015 odběrů krve, což je o 1 607 víc než v předchozím roce, který byl doposud rekordní. Údaj je to značně překvapivý, chod hematologicko-transfuzního oddělení totiž omezila epidemie koronaviru. „Řada dárců nemohla přijít kvůli nemoci své či svých blízkých, mnoho dalších bylo v karanténě, další měli obavy z možné nákazy. Přesto jsme dosáhli rekordně vysokého počtu odběrů. Spousta dárců nám řekla, že v této komplikované době cítili silnou potřebu nějak pomoci, a proto se dostavili k odběru. Patří jim za to veliké poděkování,“ vzkázala primářka hematologicko-transfuzního oddělení Jana Pelková.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

K úspěšnému výsledku přispěli prvodárci, kterých přišlo celkem 2 338. To je o 1 376 víc než v předchozím roce.

Rekonvalescentní plazmu darovali hokejisté i záchranné složky

Nově se vedle krve začala odebírat také rekonvalescentní plazma, která pomáhá při léčbě těžkých případů onemocnění covid-19. Dobrovolníci ale musí mít v těle potřebné protilátky.  Darovat přišli hokejisté ze Zlína nebo Vsetína, policisté, hasiči i strážníci.

Zlínské nemocnici se podařilo vyrobit 80 jednotek rekonvalescentní plazmy, z nichž část mohla poskytnout i dalším zdravotnickým zařízením. „Odběry rekonvalescentní plazmy jsou další důkazem podpory ze strany veřejnosti. Pomáhali jednotlivci i celé skupiny. Patří jim za to velké díky. Zároveň věříme, že tito dárci k nám budou chodit v roce letošním, protože zásoby rekonvalescentní plazmy je potřeba stále udržovat,“ upozornila vedoucí laborantka Vladimíra Jílková.