Funkční nepotřebné věci nepatří do popelnic. Darujme je lidem v nouzi

Ilustrační foto

KRAJ VYSOČINA – Použité spotřebiče, ale i věci denní potřeby či knihy chce Kraj Vysočina cíleně předávat potřebným. K projektům, které se již osvědčily, proto letos přibydou další. Funkční věci tak neskončí v popelnicích, ale mohou začít jinde nový život.

Každý to známe. Kupujeme nové věci, aniž bychom mnohdy uvažovali, kam s těmi vysloužilými. S nepoužívanými věcmi je možno naložit všelijak, smysluplné však bývá dát jim ještě druhou šanci. Jednou z možností jsou bazary nebo skupiny zero waste na sociálních sítích, prostřednictvím kterých lze věci darovat nebo vyměnit, jako například skupina Zero waste kolotoč Jihlava. V Ledči nad Sázavou zase najdeme sociální bazar Háta, o. p., kde si po domluvě některé věci sami odvezou. Nábytek, ale i další funkční předměty je také možno darovat do vznikajících re-use center, kde si je jiní lidé mohou zakoupit. V Třebíči vznikne toto centrum v areálu firmy ESKO-T, v Jihlavě pak ve sběrném dvoře Brtnická.

V případě textilu se můžeme obrátit na Oblastní charitu v Havlíčkově Brodě nebo oblečení darovat prostřednictvím Diakonie Broumov či odložit do kontejneru na textil. Na knihy jsou v některých městech speciální knihobudky. Pomoci nečteným knihám je ale možno i díky projektu Nový život starým knihám, v rámci kterého probíhají v Jihlavě sběry knih, jež jsou pak nabízeny klientům sociálních ústavů nebo pacientům v nemocnici.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line  

Projekt na zpětný odběr elektrospotřebičů funguje už šestým rokem

Nové majitele lze najít i funkčním spotřebičům. Ty se tak mohou dostat třeba k lidem, kteří si je díky nižším příjmům nemohou dovolit. Odběrem vysloužilých spotřebičů se zabývají systémy Asekol, a. s. nebo Elektrowin. Přímo s posledně jmenovanou společností spolupracuje Kraj Vysočina na projektu Jsem zpět. „Cílem projektu je, aby plně funkční elektrospotřebiče, po odborné kontrole servisního technika, byly zdarma předány sociálním zařízením nebo neziskovým organizacím,“ informuje náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí Lukáš Vlček. Spotřebiče tak putují například do Klokánků, azylových domů či do jiných vybraných organizací.

Pokud se už rozhodneme svoje starší věci někomu darovat, nejlépe bude, když si na příslušném městském úřadě zjistíme, jaké jsou možnosti, a to na odborech životního prostředí nebo na odborech sociálních, kde mají nejlepší přehled o tom, komu se mohou nepotřebné věci hodit, kdo organizuje dobročinné bazárky apod.