KORONAVIRUS: Epidemie v Česku začíná brzdit, registrace k očkování mají být spuštěny v pátek

Zdroj: pixnio

Česko – Z aktuálních čísel by se mohlo zdát, že šíření nového typu koronaviru v Česku začíná zpomalovat. Oproti minulému týdnu, kdy počty nově diagnostikovaných atakovaly hranici 17 000, za včerejšek přibylo „jen“ 9 294 nových případů. To je o cca 3 000 méně než v pondělí před týdnem. Zatímco rizikové skóre systému PES se drží na hodnotě 84, reprodukční číslo R kleslo na hodnotu 1,12. Ke snížení R přitom i podle nejnovější rozsáhlé studie významně přispívá nošení roušek, jelikož o tom, zda člověk onemocní, rozhoduje míra infekční dávky, jíž je vystaven – a to může rouška snížit. Navzdory poměrně povzbudivým zprávám jsou ale nemocnice i nadále přetížené (počty hospitalizovaných s nemocí covid-19 se drží nad 7 000) a ministerstvo zdravotnictví tak vkládá velké naděje do očkování. Jeho strategie přitom zatím tak úplně jasná není.

Očkovací strategie

Již během pátku by se měl otevřít registrační systém k očkování pro vybranou skupinu seniorů ve věku 80+. Nejenže ale panuje obava, že senioři budou mít s registracemi problémy, ale sami hejtmani jednotlivých krajů přiznávají, že jim systém ještě vůbec nebyl představen, sami jej tedy ani neviděli a neměli možnost jej vyzkoušet.

Samotná registrace (manuál k registraci by měl být zveřejněn ve čtvrtek)by pak měla vyžadovat vyplnění osobních údajů a také uvedení skupiny, do níž ten který člověk spadá. Po odeslání registrace by měla následovat rezervace termínu očkování ve zvoleném očkovacím místě. Jak ale hejtmani upozornili, v náhledové verzi, kterou měli možnost vidět jen během krátké schůzky, řada očkovacích míst schází. Primátor Prahy, Zdeněk Hřib, také uvedl, že další z výhrad, kterou k rezervačnímu systému má, je, že není propojen s informačními systémy praktických lékařů, kteří by se měli do očkování také zapojit.

Očkování přitom není zcela vhodné pro každého. Někteří lidé, kteří se léčí s jinými nemocemi – např. s roztroušenou sklerózou – a podstupují související preventivní léčbu, by podle doporučení lékařů měli raději vyčkat. Lidé s onkologickými onemocněními se očkovat mohou, ale efekt dle názoru odborníků nejspíš nebude tak velký. Naopak ti, kteří mají za sebou různé typy transplantací orgánů, by se údajně měli naočkovat co nejdříve. Očkovat se pak nemohou lidé s těžkou alergií na některé látky ve vakcíně, kojící matky, těhotné ženy, děti do 16 let apod.

Nedostatek vakcín a žádné know how

V tom, jak očkování pojmout, se Česko rozhodlo inspirovat v Izraeli. „Nejzásadnější poznatek z Izraele je, že jakmile proočkovali zdravotníky, začali očkovat osoby ve věku 60+ bez dalších preferencí,“ uvedl Roman Prymula. Konkrétně Izrael je přitom zemí, kde očkování postupuje nejrychleji na světě. A to i proto, že Izrael si dodávky vakcín zajistil sám (což Česko mohlo také, ale žádné kroky v tomto směru nepodniklo). Česko dokonce izraelskou stranu požádalo o rady, jak postupovat co nejefektivněji – mezi hlavními doporučeními jsou zvýšení aktivity pojišťoven (ty v Izraeli samy kontaktují své klienty a k očkování je vybízí) a také lepší organizace očkovacích center tak, aby byl systém transparentní. České ministerstvo zdravotnictví přitom zatím nezveřejňuje ani žádné průběžné informace o počtech aktuálně očkovaných.

Jelikož Česku schází také vakcíny, je možné, že dojde k jejich dodávce právě z Izraele. „Je to možné, ale spíše než v příštích týdnech to bude v příštích měsících,“ uvedl český velvyslanec v Izraeli Martin Stropnický. Izrael přitom očkuje kolem 100 000 lidí denně. K navýšení dodávek vakcín do Česka by pak mohl přispět i fakt, že o registraci své vakcíny dnes Evropskou komisi požádala společnost Astra Zeneca – ke schválení by tak mohlo dojít do konce ledna.