Deváťákům korona komplikuje přijímačky: Dny otevřených dveří i veletrh škol jsou jen online

Foto: raš - Online probíhá během pandemie výuka, dny otevřených dveří i veletrh škol

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – Přípravu na budoucí povolání a správný výběr školy komplikuje koronavirus už od března 2020 žákům, kteří se letos hlásí na střední školy. Kvůli pandemickým opatřením nemohli osobně navštívit školy, o které mají zájem. Neviděli tak prostředí kam se hlásí, ani si nemohli promluvit s budoucími pedagogy. Teď je pro ně nachystán Veletrh středních škol. I ten je, jak jinak, online.

„Dítě se hlásí na specializovaný obor s talentovou zkouškou, navíc mimo Ostravu. Dva termíny dnů otevřených dveří zrušil Nouzový stav. Nemohli jsme si tak zatím prohlédnout školu ani ubytovací zařízení, kam dítě eventuálně nastoupí a kde má strávit čtyři roky života. Den otevřených dveří proběhl pouze online,“ řekl naší redakci rodič žáka deváté třídy z Ostravy.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Na území Moravskoslezského kraje je 10 a půl tisíce žáků devátých tříd. Každoroční Veletrh středních škol Moravskoslezského kraje, který žákům devátých tříd pomáhá ve výběru střední školy, se letos uskuteční kvůli pandemii pouze online. Kraj oslovil všech 132 středních škol v regionu, aby se veletrhu online zúčastnily. Nabídku jich přijalo 116.

Termín veletrhu je stanoven od 18. ledna do 4. února formou videokonferencí. Ty budou rozděleny podle jednotlivých okresů, aby se v nabídce 116 zapojených škol budoucí středoškoláci a jejich rodiče snáze orientovali. Termíny videokonferencí jsou rozděleny podle jednotlivých okresů:

  1. 1. a 27. 1. – okres Bruntál
  2. 1. a 28. 1. – okres Frýdek-Místek
  3. 1. a 1. 2. – okres Karviná
  4. 1. a 2. 2. – okres Nový Jičín
  5. 1. a 3. 2. – okres Opava
  6. 1. a 4. 2. – okres Ostrava-město

„Každá ze zapojených středních škol bude mít k dispozici dvě celodenní videokonference v předem stanoveném termínu,“ sdělil náměstek hejtmana Stanislav Folwarczny s tím, že veletrh bude interaktivní. Zástupci jednotlivých škol budou mezi 10,00 a 18,00 hodinou odpovídat na dotazy budoucích uchazečů a jejich rodičů, školu budou prezentovat také prostřednictvím videí, fotek, případně rozhovorů se stávajícími žáky.

Stránky veletrhu budou pro zájemce aktivní již od 15. ledna zde: https://veletrh-skol.msk.cz/

Střední školy v regionu mohou samozřejmě své obory prezentovat i mimo veletrh jinými formami. Ať už to budou jejich vlastní on-line prezentace nebo třeba inzeráty v médiích či na sociálních sítích.