Fakultní nemocnice Ostrava: “Narodilo se nejméně dětí s podváhou za dekádu”

Foto: Děti, které se v FNO narodily o Vánocích dostaly dárkový balíček "Fakultka gang"

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ –  Vedení Fakultní nemocnice Ostrava zveřejnilo v těchto dnech statistiku porodů v tamní porodnici. Zajímavostí je, že se zde v roce 2020 narodilo nejméně dětí s nízkou poporodní váhou za posledních 10 let.

„Na naší Gynekologicko-porodnické klinice se v roce 2020 narodilo 2 347 dětí,“ řekla médiím mluvčí nemocnice Petra Petlachová. Devadesáti sedmi ženám se narodila dvojčata a ve dvou případech dokonce trojčata. Nízkou porodní váhu, to je hmotnost pod 1500 gramů, mělo loni jen 93 dětí, což je ve srovnání s předchozími lety výrazně méně. (Pozn. red.: V roce 2019 jich bylo 138)

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

„Velmi oceňuji nesmírné nasazení personálu nejenom v době jarní vlny pandemie, kdy jsme jako první porodnice v republice usilovali o změnu necitlivého nařízení vlády týkajícího se zákazu otců a doprovázejících osob u porodu,“ uvedl přednosta porodnické kliniky, docent Šimetka. Dále řekl, že díky tomu přijížděly využít služby ostravské fakultní nemocnice ženy z celé republiky. Nemocnice zároveň vyvinula tlak na vládu, která poté zákaz otců u porodu zrušila.

Na Silvestra trhla porodnost v Ostravě-Porubě jeden z rekordů. V posledním dni roku měli napilno. „Na svou službu na Silvestra dlouho nezapomenu. V ten den se nám zde narodilo sedmnáct dětí,“ řekl lékař, který vede porodní sály, Richard Špaček.

Loňský rok byl ve fakultní nemocnici úspěšný také co do počtu dětí, které po porodu vyžadují intenzivní péči. „Zatímco v roce 2019 bylo na jednotkách intenzivní péče hospitalizováno 892 dětí, v roce 2020 toto číslo kleslo na 800. Potěšitelné je i to, že obě loni narozená trojčata jsme mohli propustit poměrně brzy domů a děti velmi dobře prospívají,“ uvedla primářka z perinatologického centra, Hana Wiedermannová.