Nahradí v horách bernardýna se soudkem dron?

Zimní krkonošská klasika z činnosti horské služby
Zimní krkonošská klasika v podání záchranářů z horské služby

Náčelník Horské služby Krkonoše je ve Špindlu druhý hned pod Krakonošovi. Nebo by jím měl být. Realita je ale jiná. U záchranářů jde o život a zdraví lidí, kteří se ocitli v nouzi. Své o tom ví Náčelník Horské služby Krkonoše, Pavel Jirsa.

Jak dlouho jste členem Horské služby Krkonoše?

 

Pavel Jirsa
Pavel Jirsa, Náčelník HS Krkonoše

V roce 1985 jsem nastoupil k Horské službě jako čekatel. Jeden rok trvalo, než jsem absolvoval letní i zimní školu a splnil všechny požadované zkoušky. Poté jsem byl přes deset let dobrovolným členem, než jsem se stal stálým zaměstnancem. Náčelníkem Horské služby pro oblast Krkonoše jsem od roku 2018.

Vedete si statistiku zásahů, u kterých jste v horách byl?

Statistiku si bohužel nevedu, takže přesné číslo nevím. Ale určitě za těch 35 let to bude několik stovek možná až k tisíci zásahů. V minulosti to bylo také celkem dost pátracích akcí, které jsou vždy časově i fyzický náročné.

Bernardýn se soudkem alkoholu – je to mýtus nebo se v horách opravdu užíval?

Pokud se jedná o soudek s rumem či jiným alkoholem, je to opravdu mýtus. Podchlazenému člověku by alkohol naopak ublížil.

A v Krkonoších? Používal se bernardýn k záchranářským účelům?

Z dětství si Bernardýna v Krkonoších pamatuji, ale jako záchranářský pes se nepoužíval. Vzhledem k tomu, že je to plemeno vyšlechtěné pro drsné povětrnostní podmínky v horách, našel uplatnění na boudách jako hlídací pes, to ano. Asi jako ve starší televizní inscenaci a silvestrovském hitu “Bohouš”.

Ale psi se přece pro záchranné akce používají…

Jistě. V Krkonoších u Horské služby máme 5 speciálně vycvičených psů. Jsou to němečtí ovčáci a border kolie. V horách jsou psi nezastupitelní. Jednak pro svůj extrémně vyvinutý čich a další smysly, jednak proto, že v nepříznivých povětrnostních podmínkách nelze využít veškerou techniku, kterou máme jinak k dispozici. Prostě záchranář a vycvičený pes jsou nerozlučnou dvojicí.

V jakých situacích se psi uplatňují nejvíce?

Při sněhové lavině se hraje často o vteřiny
Chlapi z horské služby hrají s osudem zavalených sněhem často o vteřiny

Kromě již zmíněných špatných povětrnostních podmínek platných obecně pro záchranné akce zejména pro práci v lavinách a při plošném vyhledávání lidí. Spolupracujeme například při hledání osob pohřešovaných velmi těsně s policií. Máme na dané téma i společná cvičení.

Může nahradit technická pomůcka psa se speciálním výcvikem? Třeba pro odhalení lavinou zavalených lidí?

Může, ale ne zcela. Jsou zde technické limity pro použití takových prostředků dané nejen počasím, ale i parametry přístrojů. Kromě pozemní záchranářské techniky využíváme helikoptéry a v posledních letech stále častěji i drony. Obojí má ale při záchranné akci své nezastupitelné místo. Vrtulník jako HS Krkonoše přímo nevlastníme, ale smluvně spolupracujeme například s Leteckou záchrannou službou z Hradce Králové a Liberce. Krkonoše jsou rozlehlé a jde o minuty. Hlavní výhodou helikoptéry je možnost dopravit na místo záchranářský tým. O konkrétním vybavení pro daný zásah rozhoduje pilot stroje. Jsou případy, kdy je předpokladatelné použití podvěsu, jindy je to třeba i o horolezeckých pomůckách. Abych byl přesný, v podvěsu pod strojem se zraněný dopravuje na místo, kde je možné již s helikoptérou přistát a přemístit zraněného do kabiny stroje, kde je již příslušné vybavení, lékař atd. Největší výhodou vrtulníku je rychlost zásahu a doprava specialistů na místo neštěstí.

Pro vyhledávání v nepřístupném horském terénu se používají dnes běžně drony. Jak se liší od těch amatérských?

Velmi. Nejen profesionálním uzpůsobením pro naše podmínky, ale také velikostí a možnostmi nést profesionální techniku pro vyhledávání lidí a mapování terénu. Obsluha, přesněji pilot dronu, musí mít specializovaný výcvik a vlastní na danou techniku příslušný pilotní průkaz. Jsou to na rozdíl od pilotů helikoptér naši záchranáři – piloti dronů.

Co může dron nést za výbavu a jak tedy vlastně pomáhá?

Třeba optické kamery s velkým rozlišením, termokamery. nebo lavinový přístroj. Ten při vyhledávání zavalených lidí pracuje na principu radiového vysílače a přijímače. Lokalizace hledané osoby je na cca na 30 až 50 metrů.

Jsou pravdivé informace, že kromě kamer a technických vychytávek může nést i balíček první pomoci pro člověka v nouzi, než se k němu záchranáři dostanou?

Vrtulník je užitečným pomocníkem záchranářů
Vrtulník je užitečným pomocníkem horských záchranářů i v létě

Asi by to šlo, ale při záchranné akci je nutná odborná pomoc a horský záchranář je nezastupitelný. Osobně jsem nic podobného nezažil a ani to v našich plánech není.

Platí konkrétní pravidla pro použití dronů v rámci praxe horské služby?

Předně v Krkonošském národním parku se drony používat nesmí. My máme výjimku. Proto v definovaných situacích půjčujeme naše drony s piloty i smluvním stranám. Například Policii ČR nebo ostatním horským službám na území ČR, které takové vybavení nemají. Samozřejmá je také spolupráce s příhraničními záchranáři. Třeba s Poláky.

Víte o případu, že byl takto specializovaný dron ve vzduchu terčem útoku nebo že by se jej pokusil někdo během zásahu odcizit?

Ne, to se zatím nestalo.

Máte součinnost s dalšími státními složkami, třeba celníky? Chytáte pomocí dronů také pašeráky?

Tady je potřeba si uvědomit rozdíl, mezi záchranáři a třeba ochránci přírody, pohraničníky a celníky. My máme na starosti pouze záchranu lidí. Další složky mají také své kompetence. To ale neznamená, že nespolupracujeme, naopak. Cizí drony jako nástroj pašeráků je spíš bujná fantazie, než možná realita. Když už jsme filmem začali, tak i skončeme. Doby pašeráků alá “Krakonoš a lyžníci” se nevrátí.

Poznámka redakce:

Bernardýn je luxusní plemeno, které si vyšlechtili mniši v klášteře a hospicu v alpské oblasti Velkého a Malého průsmyku svatého Bernarda nedaleko Mont-Blancu pro nošení těžkého nákladu a jídla. Většinou si ho lidé spojují s jeho vyobrazením v zasněžených horách se soudkem na krku. Existují dva mýty, které vysvětlují, jak ke svému soudku přišel. Více zde.