Poprask na policejní stanici. Nálezce tam přinesl protiletecký granát

Zdroj: PČR

HOLÝŠOV – Vrásky na čele a šok způsobil policistům na Obvodním oddělení Holýšov muž z Holýšova. Ten tam přinesl zoxidovaný předmět připomínající munici. Policistům uvedl, že jej nalezl v lese pod kopcem Trný. Předmět si nejprve odnesl domů, kde jej očistil, ale pak měl obavu, že by se mohlo jednat o nevybuchlý granát, a tak jej odnesl na policejní služebnu.

Policisté přivolali na místo pyrotechnika, neboť se s velkou pravděpodobností mohlo jednat o protiletecký granát. Tuto domněnku potvrdil přivolaný pyrotechnik. Další převoz granátu by mohl znamenat riziko, a tak rozhodl, že nalezená munice bude zlikvidována v blízkém okolí města Holýšov. „V souvislosti s tímto případem upozorňujeme občany, aby s žádným předmětem připomínajícím munici nikdy nemanipulovali,“ varovala policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Plzeňském kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Nebezpečí nalezené munice tkví zejména v tom, že není zřejmé, v jakém stavu se nachází iniciační mechanismy. Některé mohou být vlivem času naprosto nefunkční, jiné se stanou časem maximálně citlivými na vnější podněty. „Pokud kdekoliv naleznete předměty (například při výkopových pracích či úklidu), u kterých budete mít podezření, že by se mohlo jednat o munici či její součást, veškerou činnost přerušte a přivolejte Policii České republiky. Policisté pyrotechnické služby si převezmou předmět k likvidaci. Porušením uvedených zásad může dojít k ohrožení života nebo zdraví osob,“ dále sdělila mluvčí.