Už jste navštívili supermoderní hvězdárnu a planetárium?

JINDŘICHŮV HRADEC – Hvězdárna a planetárium prof. Františka Nušla byla nejen nově zrekonstruována, ale přibylo i supermoderní vybavení. Špičkové dalekohledy, nová kopule i zajímavé projekce vás navíc přivítají přesně na 15. poledníku!

Hvězdárna byla slavnostně otevřena v roce 1961 a je pojmenována po místním rodákovi, významném českém astronomovi, vědci a pedagogovi. Má za sebou pohnutou historii, kdy se několikrát uvažovalo o jejím zrušení. Naštěstí k tomu nedošlo a v roce 2018 prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Přibylo supermoderní laserové digitální planetárium, hlavní kopule byla zvětšena a vybavena špičkovou sestavou dalekohledů, byla vystavěna nová kopule, zlepšily se i prostory pro kroužky a jiné aktivity vystavěním nové klubovny. V planetáriu můžete vidět projekce hvězdného nebe a filmy s astronomickou tématikou, dalekohledy v kopuli pak můžete živě pozorovat Slunce a večerní, či noční oblohu.

Celoevropskou raritou je umístění hvězdárny přesně na 15. poledníku, který definuje místní čas. Další zajímavostí je malá planetka (21873)“Jindřichůvhradec“, obíhající v hlavním pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem. Hvězdárnu a planetárium prof. Františka Nušla najdete na nejjižnějším okraji sídliště “Hvězdárna” v Jindřichově Hradci.