V Ptačím parku Kosteliska našli brouka, kterého považovali u nás za vyhynulého

rýhonosec, foto Filip Trnka

HODONÍN- Vzácného brouka dřepčíka (Longitarsus substriatus) objevili entomologové při loňském průzkumu v nově vznikajícím Ptačím parku Kosteliska u Dubňan na Hodonínsku. Brouk byl v České republice pozorován po více než třiceti letech a odborníci ho tu už považovali za vyhynulého. Kromě toho přírodovědci v ptačím parku České společnosti ornitologické (ČSO) zaznamenali i další vzácné druhy bezobratlých a celkem 162 druhů ptáků včetně kriticky ohrožených.

Kosteliska jsou jedním ze tří ptačích parků ČSO. O jeho vzniku jsme psali v článku. Více o ptačím parku si můžete přečíst zde. Kromě ptáků se na Kosteliskách daří také mnoha druhům hmyzu. Entomologové z Východomoravské pobočky České společnosti entomologické tu nalezli 99 ohrožených druhů, které jsou zařazeny do Červeného seznamu bezobratlých. „Takovou pestrou škálu biotopů na tak malém prostoru lze v dnešní době nalézt jen velmi vzácně,“ sdělil Ondřej Konvička z Východomoravské pobočky České společnosti entomologické. Dřepčík (Longitarsus substriatus) byl nalezen po více než 30 letech a dosud byl považován v ČR za vyhynulého. „Dřepčík měří 1,7 až 2,2 milimetru, takže je to prcek. To je také jeden z důvodů, proč tak dlouho unikal pozornosti,“ vysvětlil Konvička. Drobný brouk žije na hluchavkovitých vlhkomilných rostlinách a právě na jedné z nich jej průzkumníci nalezli. Dřepčík z podčeledi mandelinek za své jméno vděčí svým silným stehnům, které připomínají dřep. „Při vyrušení skáče. Je to jeho obranný mechanismus, který využívá v případě nebezpečí. Může skočit až do dálky několika desítek centimetrů,“ popsal entomolog. Dalším vzácným objevem byl brouk rýhonosec, o němž se ještě zhruba před 15 lety soudilo, že už v Česku také vyhynul.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Video představující Ptačí park Kosteliska:

Dřepčík Foto Lech Borowiec