Ve Frýdku-Místku se měří emise, data pomohou při sázení zeleně

Ilustrační foto: J. Aláč.

FRÝDEK-MÍSTEK – Město se zapojilo do projektu CLAIRO, během kterého se měří emise. Na měření navazuje plánování sázení vhodného typu zeleně, která bude schopna pohltit škodliviny v ovzduší.

Měření potrvá přibližně do června, a to proto, aby byly k dispozici údaje o škodlivinách ovzduší jak v zimě, tak v létě.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

„Ve městě jsou od konce října minulého roku v provozu tři měřící senzory. Instalovány byly na sloupy veřejného osvětlení jak v místech znečištění intenzivní dopravou, tak v klidnější lokalitě, kde je ovšem potenciálním zdrojem znečištění lokální vytápění. Měří se tak na průtahu městem, tedy na Hlavní třídě v blízkosti ZUŠ, na křižovatce ulic Revoluční a Bruzovská u magistrátu a v lokalitě Panských Nových Dvorů na ulici Spojovací,“ dodává primátor Michal Pobucký.

Na naměřená data se mohou lidé podívat v online prostředí aplikace zde. Projekt CLAIRO realizuje několik institucí, mezi které patří Vysoká škola Báňská – Technická univerzita Ostrava, Slezská univerzita v Opavě anebo Univerzita Palackého v Olomouci. Měření probíhá nejen ve Frýdku-Místku, ale také v Karviné, Opavě, Třinci, Havířově a Rychvaldu.