Víkendové autobusové linky do přeplněného Bedřichova budou posíleny

LIBERECKO – Nový sníh nalákal minulý víkend do Jizerských hor davy turistů a sportovců. Doprava v oblasti zimního střediska Bedřichov kolabovala a vjezd do obce policie v sobotu i v neděli musela uzavírat. Nárůst návštěvníků se vzhledem k dobrým lyžařským podmínkám očekává i tento víkend. Kraj proto posílil autobusové linky a situaci budou opět sledovat policisté.

„Nechceme, aby se znovu opakovaly dopravní zácpy v oblasti Bedřichova,“ potvrdil náměstek hejtmana pro dopravu Jan Sviták. „Žádáme všechny, kteří výlet hor vlastním automobilem plánují, aby zvážili, zda by nebylo vhodnější vyrazit na nějaké méně turisticky exponované místo, případně zda by nebylo rozumnější využít veřejnou dopravu, která bude z Liberce posílena.“

Staňte členy FB skupiny Život v Libereckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

Autobusové spojení z Liberce do Bedřichova v zimní sezoně obstarává již třetím rokem linka číslo 145. Tento skibus má o víkendech zpravidla půlhodinové intervaly; v časech, kdy je vytíženější, může jezdit i po dvaceti minutách. Od soboty 16. ledna bude kapacita spojů dvojnásobná a v případě zvýšené poptávky tak pojedou dva autobusy najednou. Mimo linky 145 zajišťuje spojení na Bedřichov z Liberce také autobusová linka číslo 18 městské hromadné dopravy. O víkendech jsou cestujícím k dispozici zpravidla tři spoje za hodinu.

Včera se sešlo vedení Krajského ředitelství policie Libereckého kraje se zástupci obcí, kterých se dotýkají úpravy provozu a omezení na komunikacích v průběhu zimních měsíců v Libereckém kraji – Bedřichova a Janova nad Nisou. Starostové přislíbili posílení stavu pracovníků na záchytných parkovištích, kteří budou dohlížet na obsazenost parkovišť. Zároveň se shodli také na nutnosti vyčlenění konkrétních osob, které budou v případě problémů koordinovat přesměrování návštěvníků na další odstavná parkoviště a komunikovat v případě dopravních problémů s krajskou policií a správci komunikací. Starosta obce Bedřichov Petr Holub zmínil nové digitalizované značení s informačními tabulemi o kapacitách záchytných parkovišť.

„Je nezbytné, aby po naplnění kapacity centrálních parkovišť byli další návštěvníci hor přesměrováni na další parkovací plochy. Co se týká Bedřichova, pak na parkoviště P3 a P4. V případech parkování návštěvníků mimo vyhrazená parkoviště, pokud jejich vozidla budou tvořit překážky v silničním provozu, dojde ze strany policie k označení těchto vozidel, přičemž odtah těchto vozidel řeší správce komunikace a náklady s tím spojené bude vymáhat po provozovatelích,“ upřesnil ředitel Územního odboru Policie ČR v Jablonci nad Nisou Pavel Langr.

První náměstek hejtmana pro řízení úseku dopravy Jan Sviták také připustil úpravu plánovaných zastávek liberecké městské hromadné dopravy na trase do Bedřichova, a to právě v zimním období. Zmínil neméně důležitou potřebu komunikace s dispečinky městské hromadné přepravy osob v případech uzavírek a omezení. Potíže na komunikacích zaplněných parkujícími či zapadlými auty mají také silničáři. Údržba jim trvá déle a rovněž oni se musejí na jízdě po konkrétních trasách domlouvat s policisty.

Foto: Liberecký kraj