Jaká jména rodiče nejčastěji dávali novorozencům v Kroměříži? Vítězí česká klasika

Ilustrační foto

KROMĚŘÍŽ – Matrikářky kroměřížské radnice loni zapsaly 646 dětí narozených v kroměřížské porodnici a další dvě narozené doma. Při pojmenování potomků se rodiče drželi klasických českých jmen. Mezi chlapci byl nejoblíbenější Jakub, u holčiček zas vítězila Eliška. Mezi jmény miminek se však našlo i několik unikátů.

U děvčat kromě Elišky bodovala Ema, Natálie a Tereza. Po Jakubovi u hochů následoval Šimon, Tomáš, Vojtěch, Jan, Lukáš, Matyáš a Filip. „Rodiče v drtivé většině upřednostňují česká jména, někteří ale volí i jména méně obvyklá. Podle zvyklostí a tradic své země pak volí jména pro své děti cizinci,“ poznamenala vedoucí oddělení matriky Kateřina Lučanová.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Někteří rodiče se rozhodli dát dětem zcela jedinečné jméno. Příkladem je Melody, Milagros, Liliana Sharon, Atrey, Adina, Abraham Mateo, Alf, Elizabeta, Franko, Zlatica, Yousef nebo Zandariya.

Svateb citelně ubylo

Své „ano“ si řeklo 144 párů. Pro svatební obřad na radnici se jich rozhodlo 74, církevních obřadů bylo 13. Oblíbenými místy pro svatbu byla i Octárna, zámek, Podzámecká či Květná zahrada nebo Ranč Kostelany. Jedenáctkrát byl jedním z manželů cizinec, a to například ze Slovenska, Bulharska, Ruska, Srbska, ale i z Indie nebo z Japonska.

Kvůli epidemii koronaviru a s ní souvisejícím vládním nařízením se počet svateb v kroměřížském matričním obvodu výrazně snížil. Mezi lety 2015 a 2019 tu běžně měli kolem 230 obřadů. „Celkově bylo asi o 90 svateb méně. Zrušených přímo v souvislosti s koronavirem bylo jen 20 svateb, loni bylo přesunuto z jara na podzim pět svateb a na letošní rok se přesouvalo asi deset svateb. Na začátku loňského roku ale mnoho svateb ohlášeno nebylo, takže se domnívám, že po vypuknutí epidemie si to řada snoubenců rozmyslela ještě předtím, než si na radnici zamluvili termín,“ uzavřela Kateřina Lučanová.