Jedenáct hasičských jednotek likvidovalo požár skladovací haly. Škoda je zhruba 15 milionů korun

foto: HZS Královéhradeckého kraje

HRADECKO – K obrovskému požáru došlo ve čtvrtek v odpoledních hodinách. Ničivé plameny likvidovaly konstrukci haly, ve které se nacházelo spoustu hořlavého materiálu, včetně tlakových lahví.

K události došlo krátce před půl pátou odpolední v Sendražicích. Hustý kouř stoupající z haly, který byl vidět na velkou dálku, oznámilo hned několik volajících. Dým se pak velmi rychle dostal do zastavěné části obce.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Při příjezdů jednotek na místo byl požár v pokročilé fázi, oheň pohltil celý vnitřek haly, která měla konstrukci s rozměry asi 50×20 m. Uvnitř se nacházelo spoustu plastů, pneumatik, motorů, oleje, ale také svářecí souprava s tlakovými lahvemi. „Žárem se začala konstrukce haly postupně bortit. I z těchto důvodů nebyl možný zásah vnitřkem haly, veškeré hasební práce prováděly jednotky zvenčí,“ říká tisková mluvčí hasičů Martina Götzová.

Při zásahu bylo nutné použít dva hasičské automobilové žebříky a místo zásahu si rozdělit na dva úseky. Při práci pomáhala také dýchací technika. Hasiči lokalizovali požár krátce před půl devátou večerní. Potom za pomoci výškové techniky prořezávali střechu, aby zjistili, jestli v jejích útrobách nejsou skrytá ohniska. Hned na to se jim podařilo dostat do vnitřku haly a vynést ven dvě nebezpečné tlakové lahve, které se podařilo zchladit. „Pohyb v hale, která byla částečně zborcená, byl i nadále pro hasiče rizikový, proto další dohašování probíhalo výhradně z vnějšku budovy. Likvidaci požáru ohlásil velitel zásahu v 22:08 hodin,“ dodává tisková mluvčí.

Přivolaná laboratoř Institutu ochrany obyvatelstva z Lázní Bohdanče, prováděla v obci průběžné měření případných škodlivin v ovzduší, naštěstí s negativním výsledkem. O situaci byli informování zástupci orgánů ochrany životního prostředí.

Dohled nad místem do dnešních dopoledních hodin měla místní dobrovolná jednotka ze Sendražic. Škoda, kterou plameny napáchaly, byla předběžně vyčíslena zhruba na 15 milionů korun, a ještě není zřejmě konečná. Příčina vzniku požáru je vyšetřována.

Na místě zasahovali profesionální hasiči ze stanice Hradec Králové, Hradec Králové – Pražská a Jaroměř, profesionální podniková jednotka HZSP Čepro a.s. Cerekvice nad Bytřicí a jednotky sborů dobrovolných hasičů obcí Smiřice, Hořiněves, Lochenice, Chlum (Všestary), Předměřice nad Labem, Holohlavy a Sendražice. Královéhradecké dobrovolné jednotky z Plačic a Třebše držely zálohu na zbrojnici.