Novinka u pražských záchranářů? Elektronické avízo. Rychlejší a přesnější

Zdroj: ZZS HMP

PRAHA – Záchranáři dosud předávali informace o pacientově stavu telefonicky. Ty se pak předávaly dále, i přes čtyři osoby. Nyní funguje elektronické avízo. Je přesné a rychlé.

Avizování pacientů je proces, kdy posádka po ošetření pacienta informuje telefonicky dispečink záchranné služby o stavu pacienta a poskytnuté péči. Dispečer pak kontaktuje zdravotnické zařízení. Informace si tak předávají i čtyři lidé a to stále telefonicky. „Díky elektronickému avízu tento proces výrazně zpřesňujeme a zrychlujeme. Přínos se projeví zejména po zapojení pražských nemocnic, kdy si důležité informace předají všechny články metropolitního řetězce přežití na pár kliknutí,“ uvedl Petr Kolouch, ředitel Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy.

Již od roku 2017 využívají posádky pražské záchranky tablety. Nyní mohou vyplnit i elektronické avízo. Vyplňování formuláře je intuitivní a dynamicky se mění v závislosti na pacientově aktuálním stavu. Posádky vyplňují podstatné informace a formulář je vede, aby se na nic nezapomnělo. Formuláře jsou předdefinované pro všechny typické události, ke kterým záchranáři v Praze vyjíždějí. Odesílání elektronického avíza probíhá v prostředí české aplikace MedText, která funguje i jako bezpečný chat pro zdravotníky.

Staňte se členy FB skupiny Život v Praze a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

MedText splňuje všechny požadavky na ochranu citlivých osobních údajů pacientů, vyhovuje GDPR. Aplikace umožňuje zapojení všech zdravotníků, kteří budou pacientovi poskytovat péči. MedText podporuje také videohovory a umožňuje odeslání například EKG pacienta. Aplikace může také sloužit k aktivaci specializovaných týmů v nemocnicích, které budou informovány o aktuálním stavu pacienta a mohou se tak včas připravit,“ uvedl Lukáš Bušek, programový vývojář a jednatel společnosti MedText. Zájem o připojení se k elektronickému avízu projevili jak nemocnice, tak i záchranáři v krajích.