Video: Prvním letošním mládětem v Zoo Ostrava je sameček plemene valaška

Foto: Zoo Ostrava - Ovce domácí - valaška

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – Ovce domácí – valaška je přesný název vzácného domácího plemene, kterému se letos jako prvnímu v Zoo Ostrava narodilo mládě. Ovčí kluk přišel na svět 4. ledna.

Mláďata valašek jsou velmi otužilá a od prvních dnů jsou schopna pobývat venku. Je tomu tak i za poměrně nízkých teplot. „V ostravské zoo jsou aktuálně dvě zimní mláďata valašek, jedna ovečka a jeden beránek,“ řekla mluvčí zoo Šárka Nováková s tím, že samička se v zoo narodila 27. prosince 2020.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Ovce domácí – valaška je původní hrubovlnné plemeno chované pro mléko, maso a vlnu. Na naše území se dostalo s valašskou kolonizací v 15. století. Patří do skupiny cápových ovcí chovaných na Balkáně. Plemeno je menšího vzrůstu, hmotnost samic je 35 – 40 kilo, beranů pak 45 – 55 kilo. Produkce mléka v období laktace je 70 – 120 litrů. Produkce vlny je v rozmezí od 1,5 – 3 kilogramů ročně. Ve 20. století se pro větší užitkovost křížily valašky s jinými plemeny, až se původní plemeno stalo velmi vzácným a dnes je o něm vedena plemenná kniha.

Video: Ostravské stádo vzácného domácího plemene zachycuje video. Na záběrech je vidět i další mládě, kterým je odrostlejší samička narozená 4. srpna 2020.