Lavina v Jeseníkách zabila jednoho skialpinistu

Ilustrační foto skialpinistů

JESENÍKY – Pohyb v zakázané lokalitě Velkého Kotle v Jeseníkách se včera nevyplatil jednomu ze tří skialpinistů. Toho zavalila lavina, která ze zatím nezjištěných příčin včera kolem jedné hodiny odpoledne sjela v této oblasti. Mladého muže vyhrabali jeho kamarádi ještě před příjezdem záchranářů Horské služby, bohužel se ho však již nepodařilo oživit.

Zatím z nezjištěných příčin sjela včera kolem jedné hodiny odpoledne lavina v oblasti Velkého Kotle v Jeseníkách a zasypala jednoho ze tří skialpinistů, kteří se tam tou dobou pohybovali. Záchranáři Horské služby se na místo dostali ze stanice Karlov a Ovčárna během dvaceti minut. „Zavalený se na místě pohyboval s kamarády. Těm se ho podařilo ještě před naším příjezdem lokalizovat a vyhrabat. Mladík byl ale v bezvědomí a nedýchal, takže jsme okamžitě přikročili k pokusům obnovit životní funkce,“ informoval Ondřej Škovránek, zasahující člen Horské služby Jeseníky. K nehodě zamířil i vrtulník Letecké záchranné služby z Ostravy a zároveň i sanitka, která se ale neměla šanci na místo dostat. Vrtulník přímo nad svahem vysadil lékaře Letecké záchranné služby a ten pokračoval v resuscitaci bezvládného skialpinisty. Všechny pokusy se ale nakonec ukázaly jako marné a lékař musel konstatovat smrt.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Horská služba nechce spekulovat, z jakých důvodů byla lavina stržena. V Jeseníkách nyní platí druhý stupeň lavinového nebezpečí. „To znamená, že pravděpodobnost samovolného pádu, nebo skluzu vlivem klimatických okolností je větší. I menší vrstvu sněhu na lavinových svazích ovšem za takových okolností může strhnout i malá skupinka turistů, nebo lyžařů,“ komentoval tragickou událost Vítězslav Kaller, náčelník Horské služby Jeseníky. Pohyb v těchto lokalitách je ovšem zakázaný a nevedou sem žádné značené cesty. „Předem varuji návštěvníky hor, aby se v následujících dnech nepokoušeli podívat na místo nehody. Riskují ohrožení zdraví, a jak se dnes ukázalo, i života,“ důrazně apeloval na návštěvníky Jeseníků náčelník Kaller.