Na Brněnské přehradě je vysoké riziko prolomení ledu, strážníci varují před vstupem

zdroj: Městská policie Brno

BRNO – strážníci poříční jednotky zjistili při svém sobotním odpoledním měření tloušťky ledu na Brněnské přehradě, že je velmi nestabilní.

Na mnoha místech vodní plochy prosakuje voda, led se láme již u břehu, a to i v lokalitách, kde bývá nejpevnější. Jednou z nich je okolí přístaviště, kde strážníci několikrát tenkou vrstvu ledu prošlápli, než se dostali na pevnější plochu. Ani tam ale tloušťka ledu nepřesáhla 5 centimetrů a led se místy propadal. „Městská policie v žádném případě nedoporučuje pohybovat se po zamrzlé hladině. Za těchto okolností je to jednoznačně hazard se zdravím,“ varoval mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. Pro strážníky bylo příjemným překvapením, že na led po celý den téměř nikdo nevstupoval. Plocha nelákala ani bruslaře, protože na povrchu leží vrstva střídavě odtávajícího a zamrzajícího sněhu, která vytváří hrbolatou krustu. „Strážníci připomínají, že není vhodné zkoušet pevnost ledu házením kamenů. Jeho struktura se tím narušuje a přimrzající kamení později způsobuje potíže bruslařům,“ dodal Ghanem.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.