Jaké rarity skrývá muzeum v zámku Ohrada?

HLUBOKÁ NAD VLTAVOU – Hlavní sál vás upoutá stropní freskou od Georga Werleho s motivem řecké bohyně lovu Artemis, ve světově významné sbírce paroží najdete paroží jelena Schomburgkova a unikátní je i soubor nářadí lidového říčního rybářství. Řeč je o loveckém zámečku Ohrada, kde je umístěno Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství. Víte, který z exponátů je nejvzácnější?

Barokní zámek byl vystavěn na počátku 18. století pro knížete Schwarzenberga, který tady plánoval pořádat hostiny a lovecké slavnosti. Hned v hlavním sále upoutá vaši pozornost stropní freska od Georga Werleho s motivem řecké bohyně lovu Artemis, nábytek z paroží, či kolekce nejsilnějších jeleních trofejí z oblasti Šumavy. V expozici umělecky zdobených loveckých zbraní najdete kvalitní práci známých českých puškařů, či sály věnované srstnaté zvěři, včetně tzv. posledních úlovků. K nejcennějším exponátům patří sádrové odlitky lososů zhotovené Antonínem Fričem pro Jubilejní zemskou výstavu v Praze v roce 1891. V části nazvané Život na vodách se představují vodní ptáci včetně nahrávek jejich hlasů a další živočichové spjatí s vodou.

V Muzeu lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohrada v Hluboké nad Vltavou objevíte i světově významnou sbírku paroží jelenovitých z celého světa a souroží turovitých, kterou vytvořil prof. dr. Vilém Sallač na počátku 20. století. K nejvzácnějším exponátům patří paroží jelena Schomburgkova, který žil v Thajsku a v první polovině 20. století byl vyhuben.