Okruh na Heulose přivítal milovníky zimních sportů. Běžkaři se mohou těšit na dlouhou sezonu

Úprava stop probíhala po večerech, ale i v noci. Foto: Město Jihlava

JIHLAVA – Na Heulose se od minulého týdne běžkuje. Zatím je hotova větší část okruhu, dalších dvě stě metrů bude postupně přibývat. Místní nadšenci se tak ke svému oblíbenému sportu nyní dostanou i ve všední dny po práci, kdy nestíhají nebo nemohou vyjet za delší tratí do přírody.

Na přípravě dráhy pracovali členové spolku Lyžařské Jihlavsko nepřetržitě od Nového roku, a to dobrovolně každé odpoledne a večer, ale i po nocích. Prvních šest set metrů trati tak mohlo být pro běžkaře zpřístupněno již ve čtvrtek 14. ledna. Až se podaří doplnit technickým sněhem zbytek prostoru, může být úsek ještě prodlužován.

„Kombinace přírodního a technického sněhu je perfektní a vydrží ještě dlouho potom, kdy bude všude jinde obleva,“ pochválil okruh náměstek primátorky Jihlavy Petr Ryška. Lokalita vedle letního kina byla pro zasněžování vybrána záměrně, a to hned z několika důvodů. Jedním z nich je blízkost řeky Jihlávky, druhým pak dostatečný přívod elektřiny v místě a v neposlední řadě i umístění v takzvaném „mrazovém údolí“, kde se sníh udrží déle.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Podle lyžařských pravidel se na Heulose jezdí vždy vpravo ve stopě vedle upraveného pásu pro bruslení. „A prosíme nevenčete ve stopách pejsky a neničte stopu chůzí bez lyží,“ požádal lyžaře jihlavský radní Jaroslav Vymazal.

Na pronájem sněžných děl přispělo město částkou tři sta tisíc korun. O úpravu trati se postará spolek Lyžařské Jihlavsko, který se při dobrých sněhových podmínkách stará v okolí Jihlavy až o 60 kilometrů běžeckých tras, například v Novém Hojkově, na Okrouhlíku či ve Vysoké.