Pod lavinou na Bruntálsku zemřel skialpinista (+31)

Foto: Horská služba ČR

BRUNTÁLSKO – Lavina zavalila v Jeseníkách v oblasti Velkého Kotle skialpinistu, který se terénem pohyboval v doprovodu dalších dvou mužů. V oblasti se nacházeli i přesto, že tam byl aktuálně vyhlášen druhý stupeň lavinového nebezpečí.

Informaci o události oznámili záchranáři Horské služby v pátek 15. ledna večer. „Můžeme potvrdit, že na Bruntálsku tragicky zahynul muž, ročník 1989, který byl zasypán lavinou při skialpinismu,“ potvrdila zprávu také policejní mluvčí Eva Michalíková s tím, že kriminalisté budou nyní zjišťovat veškeré okolnosti tragické události.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

V Jeseníkách v době nehody platil druhý stupeň lavinového nebezpečí, hodnoty se dle záchranářů ale blížily stupni třetímu. Pohyb v lavinových katastrech, je už při druhém stupni zakázaný. Pravděpodobnost samovolného pádu, nebo spuštění laviny vlivem klimatických okolností je velká a vrstvu sněhu na lavinových svazích může strhnout i malá skupinka turistů, nebo lyžařů.

„Lavina sjela v oblasti Velkého Kotle zatím z nezjištěných příčin. Zasypala jednoho ze tří skialpinistů, kteří se tam pohybovali,“ řekl k události mluvčí Horské služby Radek Zeman.

Záchranáři Horské služby, kteří na místo nehody vyrazili ze stanice Karlov a Ovčárna, se ke skialpinistům dostali během dvaceti minut. Kamarádům zavaleného muže se ho podařilo najít a vyhrabat ještě před příjezdem horské služby a lékařů. Muž byl ale v bezvědomí a nedýchal.

„Okamžitě jsme přikročili k pokusům obnovit životní funkce,“ informoval Ondřej Škovránek, zasahující člen Horské služby Jeseníky. K nehodě vyjela nejen sanitka, ale vzlétl i vrtulník Letecké záchranné služby z Ostravy. Právě z něj, chvíli po příjezdu Horské služby, vyskočili lékaři a ujali se resuscitace pacienta. Přes velkou snahu lékařů o jeho záchranu se jim ale nepodařilo mužovy životní funkce oživit a lékař musel konstatovat jeho smrt.