S rezervací pomůže seniorům krajská infolinka. Do očkování se začnou zapojovat i praktici

Ilustrační foto

ZLÍNSKÝ KRAJ – Zaměstnanci krajského úřadu si vyzkoušeli nově spuštěný Centrální rezervační systém k očkování proti onemocnění covid-19 a stejně jako jiní narazili na komplikace. Při případných problémech s registrací nyní seniorům pomohou na infolince, kterou hejtmanství zřídilo. Tento týden se také začne testovat očkování v ordinacích praktických lékařů.

Zkušenosti s registrací do Centrálního rezervačního systému mají zaměstnanci krajského úřadu různé. „Pokoušeli jsme se zaregistrovat několik seniorů, v jednom případě registrace zabrala kvůli komplikacím téměř hodinu, v jiném případě se nám podařilo seniora zaregistrovat za necelých 5 minut,“ popisuje krajský koordinátor očkování proti covid-19 Jiří Lučan.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Komplikace podle něj působila hlavně netrpělivost při čekání na PIN kód, který přijde na telefonní číslo. „Při registraci to chce trpělivost, je potřeba si uvědomit, že ve stejnou chvíli se do systému přihlašují desítky lidí. Jinak je centrální rezervační systém dobře promyšlen a zadávání v něm funguje intuitivně,“ zhodnotil Jiří Lučan.

S registrací seniorům pomůže krajská infolinka

Pokud si senioři s registrací nebudou vědět rady a nemohou o pomoc požádat rodinu či známé, mohou rezervaci provést na bezplatné lince 1221. Obrátit se mohou i na svého praktického lékaře.

Při problémech s rezervací stačí seniorům vytočit telefonní číslo 577 043 770. Jedná se o krajskou informační linku, kde jim budou k dispozici pracovníci krajského úřadu, a to v pracovní dny od 9 do 16 hodin a o víkendu od 10 do 14 hodin. Linka ovšem neslouží k provedení registrace očkování.

Praktici by mohli očkovat bez nutnosti registrace

Od 18. do 22. ledna se ve Zlínském kraji začne testovat očkování v ordinacích praktických lékařů. Ti by mohli pacienty očkovat bez nutnosti předchozí registrace do centrálního systému. Zájemci o očkování se tudíž mohou obrátit i na své praktické lékaře. „Pro první registrované seniory 80 plus jsme z dodávky vakcín vyčlenili zatím vakcíny pro 500 lidí, další dodávku kraj obdrží 21. ledna. Proto prosím o trpělivost. Je předpoklad, že než se na všechny dostane, může to trvat i více než 4 týdny,“ sdělil hejtman Radim Holiš.