V Uherskohradišťské porodnici přivedli loni na svět rekordní počet miminek

Nela Machálková se stala prvním letošním občánkem Uherského Hradiště. Foto: Uherskohradišťská nemocnice

UHERSKÉ HRADIŠTĚ – Porodnice Uherskohradišťské nemocnice pokračuje v trendu posledních šesti let. Do rukou místních porodníků se totiž každoročně svěřuje stále více nastávajících maminek. Rekord zlomili i loni, kdy se tu narodilo 1 511 dětí, tedy o 23 více než v roce 2019.

V uherskohradišťské porodnici proběhlo celkem 1 502 porodů. Jedenáct maminek se přitom potýkalo s onemocněním covid-19, což bylo pro zdravotníky nesmírně náročné. „Byla to nová zkušenost a tyto covidové porody samozřejmě provázely přísnější epidemiologická pravidla, kdy musel být personál po celou dobu péče o maminku v ochranných oblecích. Všechny porody proběhly bez komplikací jak na straně maminek, tak i novorozených dětí,“ prozradila primářka porodnicko-gynekologického oddělení Soňa Pánková.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Mezi novorozenci výrazně převažují chlapci, kterých se narodilo 795, holčiček bylo jen 716. Klukům dali rodiče nejčastěji jméno Jakub, a to v 41 případech, oblíbený byl ale i Matyáš, kterých tu přišlo na svět 38. U holčiček zvítězila Natálie, těch tu měli 28. V závěsu za ní skončila Anna, toto jméno dostalo 25 děvčátek.

První letošní porod na sebe nedal dlouho čekat. Už čtyři hodiny po silvestrovské půlnoci se tu narodil chlapeček Václav, který vážil 3 300 gramů a měřil 50 centimetrů. Jeho maminka Marcela Procházková bydlí v Tvarožné Lhotě.

Prvním letošním uherskohradišťským občánkem se stala Nela Machálková, která se narodila v pondělí 4. ledna, po porodu vážila 3580 gramů a měřila 52 centimetrů. Je druhým dítětem maminky Moniky Machálkové.

Václav Procházka je prvním miminkem, které se letos narodilo v uherskohradišťské porodnici. Foto: Uherskohradišťská nemocnice
Nela s maminkou Monikou Machálkovou. Foto: Uherskohradišťská nemocnice
Václav s maminkou Marcelou Procházkovou. Foto: Uherskohradišťská nemocnice