Valašsko potrápil krutý mráz

Foto: Jiří Koňařík

VALAŠSKO – V uplynulých dnech Valašsko připomínalo pravou ladovskou zimu, kromě sněhové pokrývky ho potrápil i krutý mráz. Dnes, 18. ledna, naměřili meteorologové Muzea regionu Valašsko na Hvězdárně Vsetín -20,8 stupňů Celsia.

Teplota vzduchu se měří ve dvou výškových úrovních, a to v 5 centimetrech a 2 metrech nad zemí. Centimetrová hodnota bývá vždy o několik stupňů nižší, většinou se udává ta druhá, která je pro člověka více vypovídající. Vsetínská hvězdárna zaznamenává měření od roku 1957. Zatím největší mráz byl naměřen 7. ledna 1985, kdy rtuť teploměru klesla na -29,5 stupňů. Dnes se měření zastavilo na hodnotě -20,8 stupňů ve dvou metrech, v pěti centimetrech to bylo dokonce -24,5 stupňů. Podobné teploty byly naměřeny naposledy 9. ledna 2017, kdy teploměr ukázal -21 stupňů. „Třeba loňská zima byla z tohoto pohledu velmi slabá, minimální teplota tehdy dosáhla pouhých -8,7 stupňů,“ sdělil Pavel Svozil z Hvězdárny Vsetín.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Víkend byl také sněžný, v neděli naměřili pracovníci sněhovou pokrývku ve výši 21 centimetrů, tedy o 7 centimetrů víc, než byla maximální hodnota loňské zimy. Na kopích a hřebenech bylo ale sněhu daleko více. Muzeum pro zájemce připravilo také portál, na kterém se dozví více o počasí na Vsetíně.