Laboratoře Fakultní nemocnice odhalily 84 případů britské mutace koronaviru

Zdroj: FN Brno

BRNO – Státní zdravotní ústav oslovil laboratoře, které by byly schopné identifikovat britskou mutaci koronaviru, díky systému PCR od jednoho výrobce. Testy odhalily 84 případů této mutace.

Laboratoře Fakultní nemocnice prošly všechny výsledky provedené metodou testů PCR zpětně od září, první záchyt britské mutace byl zaznamenán 25. prosince. K dnešnímu dni laboratoře odhalily 84 případů mutace. Vzorky budou pracovníci v následujících dnech posílat k potvrzení této varianty, pomocí metody sekvenování. Vzorky pocházely většinou z testovacích míst Fakultní nemocnice. Nebyl zjištěn žádný hospitalizovaný pacient s touto mutací.

 Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

„Můj obecný pohled mikrobiologa a mikromolekulárního biologa je takový, že viry jsou velmi proměnlivé organismy a přirozeně mutují, takže byla jen otázka času, kdy se nějaká taková varianta vyskytne. Uvádí se, že je tato varianta nakažlivější, my z toho ale obavy nemáme. Tím, že to aktivně sledujeme, tak jsme na dobré cestě,“ rozpouští obavy z britské mutace viru Monika Dolejská, vedoucí laboratoře mikrobiologie a imunologie.

Nemocnice vychází z informací, že průběh nemoci s mutací není horší, je pouze uváděna vyšší nakažlivost, ale pacienti mají běžně stejný průběh jako ti, kteří onemocní běžnou variantou koronaviru.